25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting a învins în ultimul moment. Oţelul II a capotat pe terenul lanternei

La sfârşitul săptămânii trecute s-au disputat jocurile celei de-a XIV-a etape din eşalonul trei. O rundă în care cele două echipe gălăţene care activează în seria a II-a au obţinut rezultate contadictorii. O surpriză neplăcută pentru noi s-a înregistrat la Feteşti la partida Rapid - Oţelul II. Chiar dacă au avut în faţă lanterna şi avantajul unui om în plus circa o oră, satelitul Oţelului a prins o zi slabă, a irosit câteva ocazii în prima repriză prin Gâţă, Pungă sau Chipirliu, dar apoi nu au mai legat nimic. Gazdele au crezut în şansa lor, au marcat unicul gol din penalti, care le-a adus trei puncte nesperate. Rapid Feteşti - Oţelul II, scor final 1-0. Antrenorul Daniel Florea a aliniat 11-le: Abraham - Toma, Gâţă, Moglan, S.Ilie - Miron, Adăscăliţei - Chipirliu, Pungă, Dumitru - Constantinescu. Au mai evoluat: Codreanu, Onea şi Rusu. Cea de-a doua reprezentantă din judeţul nostru, Sporting a primit vizita pe „Lieşti Arena” pe Gloria Popeşti Leordeni. Lieştenii au condus după prima repriză graţie reuşitei lui Bahnaşu (min.15). Oaspeţii au revenit şi au restabilit egalitatea la trei minute de la începerea mitanului al doilea. Finalul a fost dramatic, Sporting a obţinut în cele din urmă victoria prin golul lui Daniel Voicu (min. 90). De remarcat că Petrea a înscris şi el cu un minut mai devreme dar golul a fost anulat. Antrenorii Doru Buciumeanu şi Ionel Crihană au folosit formula: Măstăcan - Lovin, Teleagă, Petrea, Vieru (Stoica) - Ancerenco, Nastea, Postolea - Adamache, Bahnaşu, Daniel Voicu. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul VII cu 17 puncte şi Sporting, locul VIII cu 16 puncte. Etapa viitoare echipele noastre vor juca în deplasare: Oţelul II la CS Afumaţi iar Sporting, la Callatis 2012 Mangalia.