20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Specialitatea casei pentru Dorinel Munteanu: 1-0 şi Oţelul urcă pe loc de play-off

Liga a 2-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a 15-a etape, penultima din 2022. SC Oţelul s-a deplasat cu trenul la Timişoara pentru confruntarea cu Ripensia. Cu Dorinel Munteanu revenit pe banca tehnică după cele două etape de suspendare, oţelarii au intrat pe teren foarte motivaţi şi montaţi, şutul lui Gorovei de la peste 20 de metri a zguduit bara în min.4, pentru ca peste 10 minute să reuşească golul de aur: Berisha a şutat, Dobre a respins în faţă, căpitanul Neagu şi-a încercat norocul, a tras la poartă, şutul său fiind deviat în plasa porţii proprii de timişoreanul Gladun. Ripensia s-a trezit din pumni, a avut câteva momente bune, dar portarul Oţelului, Dur-Bozoancă a fost la post şi a avut câteva intervenţii salutare.
Repriza a doua s-a desfăşurat cam după acelaşi scenariu, Oţelul a forţat şi putea să obţină o victorie mai clară, dar lovitura liberă executată de Neagu s-a oprit în transversală. Specialitatea casei pentru echipa gălăţeană: victoria cu 1-0, dar foarte importante sunt cele trei puncte. Rezultat final: Ripensia Timişoara - Oţelul Galaţi 0-1 (0-1). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a folosit formula: Dur-Bozoancă - Farcaş, Yabre, Azinovic, D.Panait - Cisotti, Neagu, Jardan (min.84 Adăscăliţei) - Maxim (min.56 Mitoi), Berisha (min.90+2 Markovic), Gorovei (min.56 Nica). După acest succes, Oţelul a urcat pe locul 4 cu 28 de puncte, la egalitate cu ocupanta locului 3, Politehnica Iaşi. Oţelarii vor mai juca două partide în acest an: Metaloglobus - 3 decembrie, stadionul Oţelul, ora 11.00, în campionat şi Gloria Buzău, în Cupa României.