25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Satelitul Oţelului urcă, Sporting pierde pe final
La sfârşitul săptămânii trecute s-au jucat partidele celei de-a treia etape din eşalonul trei. Stadionul Zoltan David din oraşul nostru a găzduit partida Oţelul II - Rapid Feteşti. Partida a fost anostă în prima repriză, cu puţine faze de poartă, accidentarea „ghinionistului” Zaharia care a şi fost înlocuit după o jumătate de oră şi o mare ocazie în contul oaspeţilor şi singura de altfel, când un ialomiţean a scăpat 1-1 cu Simaitis dar şutul său a „ţintit” bara. Repriza a doua a fost dominată clar de echipa pregătită de Constantin Schumacher şi Daniel Florea, care însă a păcătuit la finalizare, Chipirliu, Boubătrân, din situaţie de 1-1 cu portarul advers sau Onea, ratând ocazii importante. Până la urmă, golul a căzut în min. 70 când Chipirliu a fructificat cu o lovitură de cap centrarea lui Marus. Rezultat final: Oţelul II - Rapid Feteşti 1-0 (0-0). Oţelarii au folosit formula: Simaitis - Marus, Gâţă, Moglan, Rusu - Dajbog (min.68 Boubătrân), Miron - Stoian (min.90 Constantinescu), Zaharia (min.31 Ciurea), Chipirliu - Stanciu (min.68 Onea). Sporting s-a aflat la a doua deplasare consecutivă, de data aceasta au jucat la Gloria Popeşti Leordeni. Lieştenii nu au jucat rău dar din păcate au pierdut din nou la limită pe final. Gazdele au deschis scorul după un sfert de oră dar Postolea a restabilit egalitatea cu un şut la colţul lung. Şi în actul al doilea meciul a fost echilibrat, cei de la Sporting au ratat câteva ocazii importante prin Bahnaşu, Nastea, Stoica şi Scutaru, ultimele două pe final, gazdele, care se pare că au fost împinse de la spate de centralul Cristina Dorcioman, cea care a condus finala Campionatului European feminin Norvegia - Germania şi a fost felicitată de însuşi Michel Platini, au dat dovadă de pragmatism şi au izbutit golul victoriei. Rezultat final: Gloria - Sporting 2-1 (1-1). Sporting a folosit formula: Măstăcan - Bozean, Petrea, Teleagă, Postolea - Nastea, Lovin, Dragoş Voicu, Adamache - Daniel Voicu, Dorojan. Au mai evoluat: Ancerenco, Bahnaşu, Stoica şi Scutaru. Situaţia din clasament după trei runde: Oţelul II, locul V cu 6 puncte, Sporting, locul VIII cu 3 puncte. Etapa viitoare sunt programate meciurile: Sporting -Callatis Mangalia şi CS Afumaţi - Oţelul II.