05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Şapte medalii la Iaşi şi Bucureşti
Weekendul trecut s-au desfăşurat pe teritoriu României trei competiţii naţionale de dans sportiv la Bucureşti, Iaşi şi Alba Iulia, unde s-au reunit în total 980 de perechi. Trei competiţii, una mai bine pregătită decât cealaltă, arată că în momentul de faţă dansul sportiv românesc este în continuă creştere şi tot mai mulţi adepţi ai acestui sport fac pasul spre marea performanţă. Printre ei se numără şi sportivii Clubului Fantezia care au făcut deplasarea la două din cele trei concursuri, reuşind să obţină la Iaşi un loc I , trei locuri II, un loc III, un loc IV, un loc VI şi un loc VII iar la Bucureşti: două locuri II, un loc IV şi trei locuri VI.
Printre cele 15 perechi prezente la cele două competiţii (7 la Iaşi şi 8 la Bucureşti) s-au numărat şi două perechi care au participat la ambele competiţii obţinând aproape aceleaşi rezultate. Rareş Vădana - Laura Banaga  au obţinut locul II şi la Iaşi şi la Bucureşti  iar Rareş Constantin - Jasmine Popa au reuşit să se claseze pe locul VI la Bucureşti şi locul VII la Iaşi, ambele perechi la categoria de vârstă 6-11 ani, clasa E. Celelalte perechi prezente în concursuri au reuşit să obţină următoarele rezultate: primul loc a fost obţinut de perechea Macarie Andrei - Constantinescu Alexandra, la open basic latino 16-35 ani şi tot ei obţin locul doi la open standard 16-35 ani clasa B împreună cu perechea Daghie Alexandru - Teodorescu Laura, care au urcat şi ei pe treapta a doua a podiumului la open basic standard 12-13 ani. Locul trei a fost adjudecat de perechea Borcea Rareş - Mogoş Beatrice, la Hobby 6-11 ani, clasare care promovează perechea în clasa următoare de dans. Locul patru a fost obţinut la clasa D 6-11 ani de către perechea Pământ Alexandru - Marchidan Diana şi  locul VI a fost obţinut la open basic standard 14-15 ani de perechea Neculiţă Cristian - Marcu Ioana.
La Bucureşti s-au obţinut următoarele rezultate: locul II a fost ocupat de perechea Drăgan Florin - Lazăr Mara, locul IV l-a obţinut perechea Oprinoi Giulio-Panţuru Ana, iar cele două locuri VI au fost obţinute de perechile Holoc Gabriel - Pintilie Laura, clasa E 16-35 ani şi Holoc Ionuţ - Stănilă Miruna, clasa E 14-15 ani. „La cele trei competiţii la care am participat am testat perechile care vin din propria pepinieră dar şi câteva din perechile deja consacrate. Sunt mulţumită de evoluţia „bobocilor” care au abordat la modul cel mai serios competiţiile la care au participat şi care îi recomandă pentru marea performanţă dar nu acelaşi lucru pot spune despre unele perechi consacrate care au cam dezamăgit în această toamnă şi nu au dansat la adevărata lor valoare chiar dacă rezultatele lor au fost pozitive. Vrem să profităm de această ocazie şi să felicităm sincer perechea Paul Moldovan - Cristina Tătar, care a obţinut în weekend titlul de Campioni Mondiali, tineret latino la Beijing şi pe toţi aceia care au sprijinit perechea, fără obligaţii”, ne-a declarat antrenorul Andreea Adam.