20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Săptămână fierbinte pentru dunăreni
Liga a II-a a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele unei noi etape. FCM Dunărea a întâlnit pe terenul Zoltan David pe Gloria Buzău. După înfrângerile de la Slobozia şi Berceni, ne aşteptam ca să asistăm la un reviriment al dunărenilor. Gălăţenii au fost dominaţi dar au reuşit să deschidă scorul în min. 19 prin Neagu, cu un şut de la 16 metri după acţiunea purtată pe partea stângă de V.Florea şi chiar au intrat la vestiare cu un avantaj minim. Nu a fost însă suficient pentru că în mitanul al doilea, oaspeţii pregătiţi de Ion Viorel au continuat să fie insistenţi şi au întors soarta partidei. Chiar dacă au jucat slab, gazdele puteau să obţină o remiză în minutele de prelungiri când Neagu a şutat violent dar peste poartă. Rezultat final: FCM Dunărea - Gloria Buzău 1-2 (1-0). Antrenorul Ion Balaur a folosit 11-le: Olaru - Radu, Cucu, Hristian, Ghiocel (min. 80 Gohoreanu) - V.Florea, Asanache, Manea (min. 66 Negoescu), Moroşanu (min. 46 Cenk) - Neagu, Bâtfoi. Echipa gălăţeană, care şi-a fixat ca obiectiv calificarea în play-off (1-6) are un singur punct în clasament şi se află pe penultimul loc. Dunărenii vor avea o săptămână de foc, cu două meciuri capitale: cu Unirea Tărlungeni (9 octombrie), în deplasare respectiv cu SC Bacău (12 octombrie), la Galaţi.