10 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Divizia Naţională de Seniori la rugbi a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele penultimei etape din sezonul regulat. Stadionul Municipal a găzduit confruntarea dintre RCM Galaţi şi RC Bârlad. În tur la Bârlad au fost multe incidente, care s-au soldat cu suspendări drastice în tabăra gălăţeană. Dar sâmbătă dimineaţă, băieţii noştrii s-au răzbunat pe teren propriu şi au obţinut a doua victorie consecutivă şi a patra sezonală.  Cu lotul complet după foarte multă vreme, RCM-ul a început tare şi a deschis scorul după 10 minute printr-un eseu, oaspeţii au restabilit egalitatea graţie unei noi încercări transformate dar adversarii au fost mai incisivi în ultimele secvenţe ale primei reprize şi au intrat la vestiare în avantaj. Repriza a doua a fost şi mai interesantă, bârlădenii s-au predat greu dar până la urmă au cedat tăvălugului gălăţean, care au obţinut şi punctul bonus pentru că au marcat şase eseuri. Rezultat final: RCM Galaţi - RC Bârlad 35-22 (12-15). Pentru învingători au marcat: Stănescu, Estoica (2), Constantin (2), Trandafir - eseuri; Partenie - 2 transformări, Marin - lovitură de pedeapsă. Echipa gălăţeană a acumulat 19 puncte şi se menţine pe locul VII. Ultima etapă din sezonul regulat programează partida CS Năvodari - RCM Galaţi.