03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
România s-a calificat dramatic în sferturile de finală la EuroVolley 2023. CSM Arcada a avut cinci reprezentanţi la această performanţă

Performanţă de excepţie pentru sportul românesc. Vineri seara, la Varna, naţionala de volei masculin a României, condusă de Sergiu Stancu, antrenorul  CSM Arcada Galaţi, campioana României din ultimele cinci sezoane, a învins dramatic Croaţia, scor final: 3-2 (17, 20, -17, -26, 12). Pe teren s-au aflat trei campioni: căpitanul Marian Bala, Andrei Butnaru şi Alexandru Raţă, jucător transferat în Belgia în această vară iar pe bancă, fizioterapeutul gălăţean Eugen Pascale dar şi statisticianul de la CSM Arcada, Serhii Yemelinenko.  Tricolorii , cu Raţă şi Bala în prim plan, au început în forţă, au condus cu 2-0, croaţii au revenit, au egalat dar ai noştri, care au fost încurajaţi de un grup numeros de suporteri printre care s-au aflat şi destui gălăţeni, au avut nervii mai tari şi au câştigat. Ca urmare a acestei victorii, România se califică, după 38 de ani de secetă, în sferturile de finală de la Campionatul European unde va întâlni campioana olimpică, Franţa. Vă reamintim că tricolorii lui Sergiu Stancu i-au învins pe francezi, scor 3-1 în grupa D care s-a desfăşurat la Tel Aviv. Partida din sferturi este programată luni 10 septembrie la Varna.