26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
RCM Galaţi a luat bronzul în Divizia Naţională de Seniori

La sfârşitul săptămânii trecute au fost programate jocurile ultimei etape din play-off-ul Diviziei Naţionale de Seniori la rugbi. Stadionul Municipal din oraşul nostru a găzduit partida RCM Galaţi - CS Năvodari. Miza a fost uriaşă pentru ambele echipe. Oaspeţii, au venit la Galaţi din postura de lider, dar nu-şi permiteau să piardă pentru a putea intra în posesia medaliilor de aur. De partea cealaltă, echipa gălăţeană, în cazul unei victorii cu punct bonus putea să urce în fotoliul de lider dar exista şi varianta înfrângerii ce i-ar fi trimis în afara podiumului. În aceste condiţii s-a jucat pe viaţă şi pe moarte. În primele 25 de minute, cele două echipe s-au anihilat reciproc, singurele puncte de pe tabelă fiind câte o lovitură de pedeapsă de o parte şi de cealaltă. Apoi a urmat un forcing al oaspeţilor. care s-au desprins cu 15-3. Căpitanul gălăţenilor Dănăilă a sunat adunarea, a reuşit un eseu chiar înainte de pauză. Cursa de urmărire a continuat şi la patru minute de la reluarea jocului s-a restabilit egalitatea, după eseul lui Manolachi transformat de Partenie. RCM-ul a fost pe val în continuare şi în min. 67 a dat lovitura de graţie prin eseul de bronz a lui Dănăilă. Rezultat final: RCM Galaţi - CS Năvodari 20-15 (8-15). Pentru învingători au marcat: Dănăilă - 2 eseuri, Manolachi - eseu, Partenie - o transformare şi o lovitură de pedeapsă. Antrenorul Dorian Secuianu a folosit următorul XV: Carabăţ, Trandafir, Chiper - Boboc, Chişcanu, Manolachi, Budăianu, Dănăilă - Badea, Popa, Partenie, Mişin, C.Manolache, Stanciu - Lică. O performanţă excelentă pentru rugbiul gălăţean, care după ce anul trecut a terminat pe ultimul loc, a reuşit un salt spectaculos şi RCM-ul a urcat pe treapta a treia a podiumului. Clasament final: 1. Ştiinţa Petroşani 12 puncte, 2. CS Năvodari 11 p, 3. RCM GALAŢI 10 p, 4. Poli Unirea Iaşi 9 p, 5. RC Bârlad 7 p.