27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Luptă încrâncenată pentru menţinerea în Divizia Naţională de Seniori la rugbi. La sfârşitul săptămânii trecute s-a desfăşurat antepenultima etapă din play out. RCM Galaţi a întâlnit pe teren propriu pe CSU AV Arad. Partida a avut o primă repriză bună în care s-a jucat în viteză şi deschis. Arădenii au deschis scorul în min.3 printr-o lovitură de pedeapsă. Abia după alte 20 de minute, gălăţenii şi-au trecut în cont primele puncte, pe un contraatac. Stanciu a interceptat un balon într-o situaţie critică pentru echipa sa, a făcut o cursă de senzaţie şi a izbutit eseul la centru. Partenie a transformat şi a urcat scorul la 7-3. Băieţii lui Marius Secuianu şi Daniel Vlismas au pus presiune în continuare pe adversar şi imediat după pauză au mai punctat cu eseul lui Trandafir. La reluare, gălăţenii au avantajul unui om în plus timp de 10 minute, un arădean fiind eliminat pentru că l-a lovit cu pumnul pe Badea, dar ratează câteva oportunităţi să-şi mărească avantajul de pe tabelă. Pe final, şi cu ajutorul arbitrilor care au dictat două eliminări temporare în tabăra noastră: Manolache şi Rusu, oaspeţii au reuşit eseul care le-a asigurat punctul bonus defensiv. Rezultat final: RCM Galaţi - CSU AV Arad 12-8 (7-3). Lotul gălăţean folosit: Trandafir, Stănescu, Stoian - Florea, Constantin - Dănăilă, Tihan, Stan - Badea, Crăciun, Partenie, Rusu, Stanciu, Bortă, C.Manolache. Au mai evoluat: Manea, Frunză, D.Manolache, Gheonea, Coman, Grumăzescu. În cealaltă partidă din play-out: CS Năvodari - CSM Bucovina Suceavs 15-21. Ca urmare a acestor rezultate, situaţia în clasament se prezintă astfel: 1. Bucovina Suceava 14 puncte, 2. CSU AV Arad 11 p, 3. RCM Galaţi 8p, 4. CS Năvodari 5p. Etapa viitoare sunt programate jocurile: RCM Galaţi - CS Năvodari şi CSU AV Arad - Bucovina Suceava.