27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
RCM a dat credit tinereţii şi a câştigat
Divizia Naţională de Seniori a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele celei de-a XII-a etape. Stadionul Municipal de lângă Autogară a găzduit sâmbătă dimineaţă confruntarea RCM Galaţi - CSU AV Arad. Chiar dacă porneau cu şansa a doua, gălăţenii, cu mulţi jucători tineri în lot, proveniţi din pepiniera proprie, au jucat cu mult curaj şi, deşi au fost conduşi la pauză, au avut puterea să revină şi să furnizeze surpriza etapei, prin cea de-a treia victorie din acest sezon. Băieţii noştrii au deschis scorul după şapte minute printr-un eseu transformat. Arădenii au replicat prompt şi au restabilit egalarea tot printr-o încercare ce a fost transformat iar apoi au trecut şi în avantaj după o lovitură de pedeapsă. Eroul gazdelor din această partidă, Gabriel Partenie, a redus diferenţa până la pauză iar apoi şi-a adus coechipierii în avantaj în a doua jumătate a reprizei a II-a. Oaspeţii au forţat în ultimele 10 minute, când au stat în jumătatea gălăţeană, dar, deşi au beneficiat de multe margini şi grămezi ordonate, au fost respinşi de defensiva RCM-ului. Pe final au răbufnit şi nervii dar spiritele nu au degenerat şi incidentele au fost oprite la timp. Rezultat final: RCM Galaţi -CSU AV Arad 19-14 (13-14). Pentru învingători au marcat: Badea - eseu, Partenie - transformare şi patru lovituri de pedeapsă. Echipa gălăţeană se situează pe locul VII cu 14 puncte şi va juca runda viitoare tot pe teren propriu cu RC Bârlad (17 august, ora 13.00).