08 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Prima victorie amicală pentru Unirea Braniştea

Unirea Braniştea a demarat în forţă pregătirile pentru viitorul sezon din Liga a 3-a. Cu o nouă conducere tehnică, Alexandru Iliuciuc, antrenor principal, Sorin Frunză, antrenor secund, Bogdan Olaru, antrenor cu portarii, Unirea a susţinut sâmbătă pe teren propriu primul amical cu colega de eşalon, CSM Vaslui. Brăniştenii şi-au valorificat avantajul terenului propriu şi au învins cu 4-1 după 3-1 la pauză. Au marcat pentru învingători: Lefter din penalti, Hilohi, Ţicămucă şi Grădinaru. Echipa gălăţeană a folosit două formule: Tudor -Mihai, Enache, Moroianu, Hilohi -Murgoci, D.Cireş -Ţicămucă, Lefter, Olteanu -Coman, repriza 1 respectiv Tudor -Gheorghe, Popa, Nichifor, Negru -Vasile, Pavel, Neagu, Andrei, M.Cireş -Grădinaru. Cel de-al doilea amical  a fost programat pe 27 iulie în compania celor de la Dacia Unirea Brăila.