20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul şi Sporting au debutat în retur cu victorii

Liga a III-a la fotbal s-a reluat sâmbătă cu partidele primei etape din retur. Ambele echipe gălăţene au obţinut victorii. SC Oţelul s-a deplasat în fieful lanternei Sportul Chiscani. Gazdele au reuşit să păstreze albă tabela timp de oră după care liderul s-a descătuşat, Cisotti a spart gheaţa şi a deschis scorul după ce a transformat penaltiul obţinut de Nica, Cîrjan a dublat avantajul iar Cricimar a reuşit o dublă şi a închis tabela. Sportul a reuşit golul de onoare la 0-2. Rezultat final: Sportul - Oţelul 1-4 (0-0). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a aliniat 11-le: Uţiu - Farcaş, Ghiocel, Yabre, Niculae - Vaştag, Jardan, D.Cireş - Cisotti, Cîrjan, Nica. Au mai intrat după pauză: Dobre, Cricimar, Mereuţă, M.Cireş şi Râpan. Oţelarii acumulează 27 puncte şi ocupă în continuare primul loc, iar etapa viitoare vor întâlni pe teren propriu pe Aerostar.

Lieştenii au revenit pe podium

Sporting a primit vizita pe Lieşti Arena celor de la CS Făurei. Lieştenii au dominat meciul de la început şi până la final şi au obţinut o victorie la scor de forfait. Au marcat: Grigoraş, Cucu, în prima repriză şi juniorul Călin a stabilit scorul final în partea a doua. Antrenorul Cristian Brăneţ a început în formula: A.Brăneţ - Chiriac, Voicu, Maftei, Năstase - Munchiu, Cucu, Stan, Grigoraş - Mihu, Călin. După pauză au mai fost folosiţi: Crihană, Ţicămucă, Hodorogea, Iftimie şi Drăgan. După acest succes clar, Sporting Lieşti a revenit pe treapta a treia a podiumului cu 22 de puncte şi va juca sâmbăta viitoare în deplasare cu Metalul Buzău.