03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul primeşte vizita FCSB-ului în Cupa României

După 1-1 cu Hermannstadt, Oţelul a ajuns la a 10-a remiză din actualul sezon al Superligii. Roş-alb-albaştrii se pot considera nemulţumiţi dacă ţinem cont că au dominat şi şi-au creat multe ocazii de gol în special în cea de-a doua repriză. „Nu este un rezultat echitabil. Dacă adversarii noştri sunt bucuroşi, sunt mulţumiţi, de acest rezultat, eu nu sunt mulţumit. Pentru că atât în prima repriză, cât şi în a doua, am fost echipa care am condus jocul, am avut ocazii, a fost de multe ori panică în careul advers, dar printr-o greşeală a unui mijlocaş, o centrare în faţa porţii şi o bâlbâială, cum numai la noi se poate vedea aşa ceva, am primit gol. A mai fost faza de genul ăsta şi la meciul cu Farul Constanţa când am primit un gol venit din nimic, dintr-o centrare care nu anunţa nimic. Sunt parţial dezamăgit pentru că atât în prima repriză, cât şi în a doua, ocaziile cele mai mari ne-au aparţinut nouă. Nu terminăm de a mai face asemenea greşeli care ne costă goluri, ne costă puncte, de aceea sunt puţin supărat pe jucătorii care au intrat, unii dintre jucătorii care au intrat, pentru că ştim cu toţii, noi acasă, atât în primul mandat cât şi acum, când am promovat din Liga a III-a în a II-a şi apoi în prima ligă, ne-am câştigat jocurile de pe teren propriu. Sunt puţin îngrijorat pentru că nu le câştigăm, de aceea trebuie să mai am discuţii cu jucătorii pentru că cred că nu au înţeles foarte bine mesajele mele, dar le vor înţelege. Dacă nu le vor înţelege, este perioada de transferuri care clarifică toate lucrurile”, a declarat managerul tehnic Dorinel Munteanu. După 14 etape, Oţelul ocupă locul 9 cu 16 puncte, golaveraj 11-11. Pentru oţelari urmează încă un meci pe teren propriu, marţi, 31 octombrie, de la ora 21.00, în Cupa României, cu FCSB.