28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a uitat gustul dulce al victoriei şi a coborât din zona play-off

În cea de-a 13-a etapă din eşalonul secund, Oţelul a întâlnit în deplasare pe Unirea Slobozia, o contracandidată la calificarea în play-off. Roş-alb-albaştrii lui Dorinel Munteanu au intrat apatici pe teren, ialomiţenii au impus un ritm alert şi au avut două ocazii mari de gol în primul minut şi încă două în primele 10 minute. Unirea, care din min.25 a jucat în superioritate după ce Gorovei a primit direct cartonaş roşu după ce a avut o intrare imprudentă la un adversar, a dominat clar partida şi a reuşit să înscrie unicul gol al meciului în min.57, când căpitanul Toma a transformat o lovitură de la 11 metri. Oţelul s-a trezit târziu în ultimul sfert de oră după ce au intrat Cîrjan şi Nica şi nu a mai putut reveni pe tabela de marcaj, deşi Cisotti, după un şut imprecis, a ratat egalarea, iar golgeterul gălăţean Cîrjan a solicitat penalti la un duel în careul ialomiţenilor. Una peste alta, o replică palidă a formaţiei noastre.
„Am avut un start de meci mai puţin bun. Trebuie să vorbesc cu jucătorii. Nu-mi explic cum adversarii au avut două-trei cornere şi câteva ocazii în primele 10 minute. Problema este că s-a rupt jocul la eliminarea lui Gorovei. Gazdele au fragmentat jocul în repriza a doua, au tras de timp. Noi am încercat, dar ne-a lipsit luciditatea în faţa porţii. Cum a fost şi în meciul cu CSA Steaua, echipa noastră a făcut un meci bun. Nu am ce să le reproşez băieţilor. Dacă avem o jumătate de ocazie, trebuie să marcăm. Cred că diferenţa a făcut-o arbitrajul. Nu este normal să rupi echilibrul între două echipe puternice ale campionatului. Sunt responsabil, am speranţe în echipa mea, sunt convins că vom reveni în graficul locurilor de play-off”, a declarat Dorinel Munteanu la Oţelul TV. Rezultat final: Unirea Slobozia - SC Oţelul Galaţi 1-0 (1-0). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a folosit formula: Dur-Bozoancă - Rus (min.67 Nica), Yabre, Azinovic, D.Panait - Markovic (min.67 Cîrjan), Jardan (min.76 Adăscăliţei), Cisotti - Mitoi (min.50 Maxim), Bokhshavili (min.50 Farcaş), Gorovei. După 13 etape, SC Oţelul ocupă locul 7 cu 22 puncte. Runda viitoare, echipa gălăţeană va juca pe Oţelul, pe 15 noiembrie, de la ora 20.30, cu Minaur Baia Mare. Până atunci însă, Oţelul va primi vizita celor de la FCSB, partida este programată joi, 10 noiembrie, de la ora 21.00, în grupele Cupei României.