07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a jucat doar 20 de minute la Sibiu şi a pierdut clar duelul cu Hermannstadt

Partida de la Sibiu din cea de-a 29-a etapă a Superligii dintre Hermannstadt şi Oţelul a confirmat încă de la început previziunile. Cele două combatante şi-au demonstrat calităţile şi au arătat un ritm bun. Oţelarii au ales tactica arhicunoscută, s-au instalat în jumătatea adversă şi au avut debutul perfect: în min.12 Teles a fructificat centrarea perfectă primită de la căpitanul Cisotti. Hermannstadt a replicat şi Stoica a egalat în min.26 după centrarea lui Murgia. Gazdele au avansat, au devenit periculoase, au beneficiat în min.38 de o lovitură indirectă din careul nostru, dar Pap şi-a reparat greşeala din prima fază şi a reţinut şutul lui Butean. Sibienii aveau să treacă în avantaj în min.43 după o fază controversată la care Oţelul a fost sancţionată pentru a treia etapă consecutiv cu un penalti, transformat de Paraschiv. Repriza a doua a debutat cu încă o gafă a lui Cisse, Stoica a profitat şi a reuşit dubla în min.49. Roş-alb-albaştrii au acuzat şocul şi au cedat complet. Hermannstadt a pus presiune şi şi-a creat ocazii bune. Cu trei minute înainte de final, Neguţ a marcat cel de-al patrulea gol şi Oţelul a pierdut fără drept de apel şi va trebui să-şi ia adio de la play-off şi să se concentreze pentru play-out. FC Hermannstadt - SC Oţelul 4-1 (2-1).