01 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a învins campioana Sloveniei

După o săptămână de antrenamente tehnico-tactice intense, Oţelul a trecut la următoarea etapă, cea de omogenizare şi a susţinut vineri la prânz primul amical. Adversara băieţilor conduşi de Dorinel Munteanu a fost NK Celje, nimeni alta decât campioana Sloveniei. După un joc bun, cu intensitate, oţelarii au obţinut victoria, scor final: 3-2 (3-1). Slovenii au deschis scorul în min.12, dar roş-alb-albaştrii au revenit spectaculos şi au marcat de trei ori până la pauză: Teles (min.17), Tănasă (min.29) şi Djuric (min.43). Celje a redus din diferenţă în min.87. Oţelul a început cu formula: Popescu - Adăscăliţei, Yabre, Zivulic, Rus - Cisotti, Neagu, Teles - Tănasă, Pop, Djuric. După pauză a fost rulat tot lotul aflat în cantonament în Austria. Echipa gălăţeană mai are programate două amicale astfel: SC Oţelul Galaţi - FK Jedinstvo Ub (Serbia) - 1 iulie; SC Oţelul Galaţi - Marsaxlokk FC (Malta) - 3 iulie.