08 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a câştigat spectaculos la Botoşani

Prima rundă a Superligii a programat luni după amiază la 39 grade derbiul Moldovei dintre FC Botoşani şi SC Oţelul Galaţi. Meciul a început furtunos şi Oţelul a deschis scorul încă din min.6 după un contraatac fulgerător purtat pe traseul Cisotti - Maciel - Pop. Aşa cum se anticipa canicula şi-a pus serios amprenta pe calitatea meciului, fără faze de poartă, cu multe întreruperi. Gazdele au încercat să revină, dar tot băieţii lui Dorinel Munteanu, cu acelaşi pressing agresiv au avut iniţiativa. Botoşaniul a avut două oportunităţi de gol, dar Popescu a salvat în extremis şuturile botoşănenilor Friday şi Aldair. Insistenţa gazdelor s-a concretizat pe tabela de marcaj în min.33 când Friday a egalat după o neatenţie în defensiva noastră. Pop putea să reuşească dubla în min.45, dar s-a opus fostul său coechipier din sezonul trecut, Pap. Roş-alb-albaştrii au ieşit decişi de la vestiare, Botoşaniul a avut replică şi repriza a doua a început energic. În min.55 gazdele au trecut în avantaj după reuşita lui Mailat care a insistat la o ieşire inoportună a lui Popescu urmată de o degajare prea scurtă şi au irosit o ocazie imensă de 3-1. Ocaziile în fotbal se răzbună, Oţelul a profitat şi a revenit în avantaj după dubla cu capul reuşită de Zivulic, care a fructificat cornerele executate de căpitanul Cisotti în min.65 şi min.67. Gălăţenii au jucat foarte bine fazele fixe şi Stepanovic, cu capul a greşit de puţin ţinta. Partida s-a încins, antrenorul Bogdan Andone a fost eliminat pentru proteste vehemente, după ce în urmă cu câteva minute omologul său Dorinel Munteanu văzuse galben. În prelungiri, Botoşaniul a solicitat penalti la intervenţia lui Cisse, dar după intervenţia VAR jocul a continuat. Oţelul şi-a păstrat luciditatea şi a obţinut prima victorie sezonală după o partidă spectaculoasă în care a condus cu 1-0 şi a revenit de la 1-2. Scor final: AFC Botoşani - SC Oţelul Galaţi 2-3 (1-1).

Caseta tehnică
AFC Botoşani - SC Oţelul Galaţi 2-3 (1-1)
stadion Municipal, spectatori: 2800
Au marcat: Friday (min.33), Mailat (min.56) respectiv Pop (min.6), Zivulic (min.65, min.67)
Formaţii
FC Botoşani: Pap - Ţigănaşu, Celea, Miron, Petro - David (min.46 Mitrov), Aldair - Friday (min.46 Romano), Mouaddib (min.63 Florescu), Mailat (min.75 Bodişteanu) - Chică-Roşă (min.63 Lopez)
Rezerve neutilizate: Kukic - Ciobanu, Sadiku, Pavlovic, Şerban, Fulop
Antrenor: Bogdan Andone
Oţelul Galaţi: Popescu - Adăscăliţei, Stevanovic, Cisse, Rus (min. 61 Zhelev) - Zivulic, Lameira (min.90+5 Roşu), Cisotti - Maciel (min.90+5 Chira), Pop (min.85 Teles), Duric (min.61 Tănasă)
Rezerve neutilizate: Kovalov - Farcaş, Yabre, Gallo, Maftei, Neagu, Chira, Roşu, Hofman
Antrenor: Dorinel Munteanu
cartonaşe galbene: Chică-Roşă, Aldair, Celea, Lopez respectiv Zivulic
Arbitru: Cristian Moldoveanu - Sf.Gheorghe; A1: Radu Adrian Ghinguleac - Bucureşti; A2: Imre Laszlo Bucsi - Sf.Gheorghe; VAR: Sorin Costreie - Voluntari; AVAR: Vlad Băban - Iaşi.