30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a câştigat prima finală din play-out: 1-0 cu Poli Iaşi

După doar cinci zile, Oţelul şi Poli Iaşi s-au duelat din nou. Roş-alb-albaştrii au intrat cu frică pe teren, dar uşor-uşor au preluat iniţiativa şi au apărut şi ocaziile. Golul a căzut în min.29, când Zivulic a pasat din prima, de la centrul terenului, către Maciel, iar cursa portughezului s-a finalizat cu golul de trei puncte. Băieţii lui Dorinel Munteanu au ieşit şi mai motivaţi de la vestiare şi au irosit ocazii importante să se desprindă pe tabela de marcaj prin: Bodişteanu, Lameira şi Rusevic. Ieşenii s-au trezit în ultimul sfert de oră, dar nu au periclitat victoria gălăţeană. 11-le de start folosit de Oţelul: Pap - Adăscăliţei, Yabre, Cisse, Zhelev - Cisotti, Zivulic, Lameira - Maciel, Pop, Bodişteanu. Au mai intrat: Rusevic, Tănasă, Teles, Malle. „Este normal să fiu mulţumit după acest meci. Nu am dat nicio şansă adversarului, chiar dacă s-au speculat multe înainte de meci. Ne-au aparţinut ambele reprize, în prima repriză puteam să marcăm două sau trei goluri, dar nu am fost inspiraţi. De aceea, scorul nu a fost mare, dar cele trei puncte sunt importante. Îmi felicit echipa şi jucătorii pentru că au înţeles ce avem de făcut. Nu ştiu cine poate să conteste această victorie. Toţi jucătorii sunt importanţi, dar este clar că Maciel este într-o formă bună. Astăzi s-a numărat printre marcatori şi e important că am câştigat. Am forjat pe concentrarea şi atitudinea lor. Avem o echipă foarte puternică, dacă toţi sunt la capacitate maximă. Chiar dacă am fost contestat de colegii mei pentru pregătirea de iarnă, mă aşteptam la această scădere de formă. Este foarte important că am câştigat, dar pe final de săptămână o să fie antrenamente dure, i-am şi anunţat, să se pregătească”, a precizat Dorinel Munteanu. Oţelul a ajuns la 20 de puncte şi a urcat pe locul 8 în clasamentul Superligii, play-out, iar etapa viitoare, duminică, 31 martie, de la ora 14:00, va juca în deplasare cu FCU Craiova.