22 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La sfârşitul săptămânii trecute s-au disputat partidele unei noi etape în eşalonul trei. Una dintre reprezentantele Galaţiului la acest nivel, Politehnica, nu a evoluat în urma retragerii din campionat a celor de la Cetatea Suceava. În aceste condiţii, stadionul Siderurgistul a găzduit confruntarea dintre Oţelul II şi Rapid CFR Suceava. Gălăţenii conduşi de Vivi Stamate şi Tudorel Pelin au început tare, vrând să tranşeze repede disputa în favoarea lor. În min. 4 Filip a înscris, dar golul a fost anulat complet aiurea. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, Petean l-a angajat cu o pasă lungă pe Miron, care nu l-a iertat pe portarul sucevean şi a deschis scorul. Repriza a doua a fost destul de echilibrată, cu ratări de ambele părţi. În min. 67 oţelarii au trecut pe lângă majorarea scorului, Elek a driblat portarul, dar a ratat. Scăpaţi cu faţa curată, oaspeţii au ripostat, dar Abraham s-a opus miraculos egalării în minutele de prelungiri.
Rezultat final: Oţelul II - Rapid CFR 1-0 (1-0). Oţelul II a folosit formula: Abraham - Petean, Stoica, Sipovici, Cucu - Filip, Swartz (min. 84 Bertea) - Blănaru (min. 74 Murgoci), Avram (min. 80 Butoi), Miron - Elek (min. 90+1 Marus).
Celelalte rezultate ale rundei: FCM Bacău - CSM Paşcani 5-1, Aerostar Bacău - CSM Focşani 3-1, Ceahlăul II P. Neamţ - Luceafărul Mihai Eminescu 3-0, Cetatea Tg. Neamţ - CS Panciu 2-1, Petrotub Roman - FCM Oneşti 2-0. Situaţia în clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul II cu 19 puncte; Politehnica, locul X cu şase puncte. Etapa viitoare echipele gălăţene vor evolua astfel: Politehnica - Cetatea Tg. Neamţ, CSM Paşcani - Oţelul II.