22 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
O partidă destul de interesantă s-a disputat sâmbătă la Roman. Romaşcancele, la ultima apariţie în faţa propriilor suporteri (şi au fost suporteri de lux, cel mai important fiind primarul oraşului, echipa fiind sprijinită serios de autorităţile locale, în timp ce la noi...), au fost supermotivate, dorindu-şi victoria cu orice preţ. De partea cealaltă, gălăţencele au avut un singur scop în acest joc, s-o ajute pe interul Diana Druţu să ia o opţiune serioasă pentru titlul de golgeteră. După 60 de minute aprig disputate, trupa lui Cornel Bădulescu şi-a făcut treaba şi a câştigat, aşa cum şi-a propus, iar internaţionala gălăţeană Diana Druţu, a marcat 16 goluri şi cu un total de 182 de goluri conduce în Trofeul Simona Arghir, unde este secondată de clujeanca Florina Chinteoan 170 goluri dar cu un meci mai puţin disputat. Chiar dacă şi-au asigurat calificarea în sezonul viitor din Cupa EHF, oţelarele şi-au vândut scump pielea, au condus la trei goluri cu un sfert de oră înainte de final, demonstrând dacă mai era nevoie care le e valoarea dar din păcate paradele Andreei Polocoşer, care a trecut şi pe la Galaţi, unele decizii anapoda ale celor doi gorjeni dar şi 2-3 pase greşite în momente cheie, le-au privat de un rezultat pozitiv. Faţă de cum au decurs ostilităţile, considerăm că un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil.
HCM Roman - HC Oţelul 29-26 (15-12)
sala sporturilor Roman, spectatori: 400
Formaţii:
HCM Roman: Vişan, Polocoşer (17 intervenţii) - Stoleru (3 goluri), Marin (11g), Garipova (2g), Goran (2g), Panamariu (4g), Ivan (3g), Gherman (1g), Cricleviţ (1), Iuganu (2). Antrenor: Cornel Bădulescu.
HC Oţelul: Bobeică (6 intervenţii), Ciontu (9 intervenţii) - Druţu (16 g), Tudor, Manda (3), Cioaric (1), Curtean (1), Pavăl (3), Artean (2), Gheorghe. Antrenor: Alexandrina Soare
Aruncări de la 7 metri: Roman - 7 (1 ratată); Galaţi - 4 (1 ratată)
Eliminări: Roman - 8 minute; HC Oţelul - 10 minute (Tudor, descalificată în min. 40)
Arbitri: Eremia - Drăgănescu, ambii din Gorj
Evoluţia scorului: 0-1 (min. 1), 4-2 (min. 7), 8-8 (min. 18), 14-11 (min. 28), 17-13 (min. 33), 17-16 (min. 36), 19-16 (min. 37), 19-22 (min. 44), 22-23 (min. 49), 24-23 (min. 53), 26-26 (min. 57), 29-26 (min. 60)