19 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Opt echipe din Galaţi s-au calificat la turneele finale. ACS Lucian Bute a cucerit două medalii de bronz

Galaţiul continuă să fie o pepinieră pentru handbalul juvenil. Sezonul 2023-2024 a avut la start 17 echipe gălăţene din care opt au reuşit să obţină calificarea la turneele finale.
La junioare 1, în premieră, turneul final Valoare a fost organizat la sala sporturilor Dunărea din oraşul nostru, iar cele două reprezentante ale noastre s-au clasat astfel: ACS Lucian Bute, antrenori Nicoleta Vlad şi Bogdan Fuică, locul 3, respectiv CSM Galaţi, antrenor Sanda Asandei şi Gabriel Elisei, locul 8.
La juniori 1, CSŞ Galaţi, antrenor Relu Druţu, a ocupat locul 8 în clasamentul final.
La junioare 2, Galaţiul a fost reprezentat în elită de două echipe: CSM Galaţi, antrenor Viorel Alexandru şi Gabriel Elisei, locul 5, respectiv ACS Lucian Bute, antrenori Nicoleta Vlad şi Bogdan Fuică - locul 7. CSŞ Galaţi, antrenori Maria Lupu şi Adina Oprea, a obţinul locul 5 la turneul final Speranţă.
La junioare 3, olimpicele conduse de Daniela Goldic şi Bogdan Fuică au urcat pe treapta a treia a podiumului.
La junioare 4, Viitorul Oţelul, antrenori Daciana Balaban, Cătălina Cioaric şi Alla Sheiko, la prima participare în această fază a competiţiei, a încheiat pe locul 4 la turneul final ce s-a desfăşurat la Braşov.
Totodată, mai multe jucătoare şi jucători de la echipele gălăţene au cochetat cu Naţionalele de juniori ale României: Ana Maria Gavrilă, Daria Mihăilă, Andreea Pisiceanu, Arianna Ardeleanu, Bianca Oprişan, Adnana Ancerencu, Delia Ghimpu, Monica Scarlat, Rareş Tofan.