18 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
O victorie spectaculoasă la Deva! United a făcut un pas important spre semifinalele Ligii 1

Duminică seara, sala sporturilor din Deva a găzduit un nou episod din derbiul celor mai titrate echipe din futsalul românesc, Autobergamo şi United Galaţi. Cele două echipe au confirmat toate aşteptările şi au oferit publicului devean un meci atractiv cu multă sare şi piper. „Tigrii” lui Florin Ignat şi-au ascuţit colţii şi au intrat pe teren motivaţi să-şi ia revanşa după înfrângerea din urmă cu trei săptămâni, singura din acest sezon din Liga 1. Toto Cireş a rupt echilibrul în min.12 şi a stabilit scorul primei reprize. În repriza a doua s-a jucat pe contre, dar dubla lui Araujo a făcut diferenţa şi a stabilit învingătorea. Autobergamo a jucat cu fly-golkeper din min.29, United l-a pierdut în ultimele trei minute pe Daniel, care a fost eliminat, Deva a reuşit golul de onoare, dar scorul final a fost stabilit de căpitanul României, portarul Toniţă.
Rezultat final: Autobergamo - United 1-4 (0-1). Echipa gălăţeană a folosit lotul: Toniţă, Cârdei - Krstic, Crişan, Araujo, Pele, Burdujel, Ignat, O.Cireş, Crăciun, Boşneagă, Arhire, Oană. O victorie foarte importantă pentru United care îşi consolidează poziţia de lider cu 35 puncte din 14 meciuri. Podiumul este completat de Autobergamo Deva 31 puncte - 15 meciuri şi CFR 1933 Timişoara 30 p - 15 meciuri. Locul 4 este ocupat de FK Odorheiul Secuiesc 30 p - 14 meciuri. Liga 1 se va întrerupe până pe 12 martie când United va juca la Galaţi cu CFR Timişoara. Până atunci însă, tigrii gălăţeni vor juca în sferturile Cupei României cu FK Odorheiul Secuiesc. Partida se va disputa pe 21 februarie, de la ora 17.00, la sala Dunărea. *sursa foto: Sportul Ilustrat