01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
O „căruţă” de 12 medalii pentru copiii lui Dorel Badiu
Cu siguranţă, badmintonul nu este un sport foarte cunoscut pe plan naţional. Weekendul trecut am avut ocazia să asist la finala Campionatului Naţional Under 17 ce s-a desfăşurat în superba sală Polivalentă Nadia Comăneci din Oneşti. Galaţiul a fost prezent în competiţie cu şapte sportivi: Cătălina Simionescu, Miruna Niţu, Irina Călin, Andreea Dimitriu, Cosmin Panfil, David Niţu şi Radu Rusu. Nişte copii extraordinari, care sub îndrumarea antrenorului Dorel Badiu şi-au respectat cartea de vizită şi au obţinut numai puţin de 12 medalii şi nouă clasări pe podium. Gălăţenii au fost prezenţi în patru finale din cele cinci, singura dezamăgire fiind la simplu băieţi. Cea mai bună evoluţie au avut-o Cătălina Simionescu, care împreună cu Soraia Askari (Valahia Bucureşti), a câştigat titlu de campioană naţională în proba de dublu fete, după o finală dramatică contra perechii Miruna Niţu - Adelina Marin (CSS Bacău), în care au revenit de la 0-1 la seturi şi 9-15, şi vicecampioană, la simplu fete. De remarcat şi prestaţia lui Cosmin Panfil, care în ciuda faptului că a fost la un pas de forfait din cauza unor probleme medicale, a strâns din dinţi şi a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la dublu băieţi, alături de Coollins Filimon (CSS 6 Bucureşti). Celelalte clasări pe podium au fost obţinute de: Radu Rusu - David Niţu, locul II, la Dublu Băieţi; Radu Rusu - Soraia Askari (Valahia Bucureşti), locul II, la Dublu Mixt; Irina Călin - Andreea Dimitriu, locul III, în ciuda faptului că ele joacă constant la Under 15, Miruna Niţu, locul III, la simplu fete; Miruna Niţu - David Niţu, locul III la Dublu Mixt. „Per ansamblu a fost un concurs bun, care a avut şi plusuri, dar şi minusuri. Sunt foarte mulţumit de Cătălina şi Cosmin, Miruna a jucat în nota ei obişnuită şi dezamăgit de cum s-au comportat David şi Radu, la simplu. Ei au dominat toate concursurile din acest şi au clacat tocmai la Naţionale. Vitrina clubului s-a îmbogăţit cu 12 medalii dar anul nu s-a încheiat încă şi, cu siguranţă vor mai urma altele”, ne-a declarat antrenorul de la CS Siderurgistul, Dorel Badiu. Mai trebuie precizat faptul că toţi medaliaţii au rezultate foarte bune şi la învăţătură şi nu oriunde la Colegiul Naţional Vasile Alecsandri sau Colegiul Naţional Mihail Kogălniceanu. Felicitări copiilor şi părinţilor care se ocupă de educarea şi pregătirea lor.