04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Navomodeliştii şi aeromodeliştii de la CSU Galaţi fac legea pe plan intern
Weekendul trecut au avut loc două competiţii în care au fost angrenaţi sportivii de la CSU Galaţi. Pista nautică a Lacului Tineretului din centrul Buzăului a găzduit cea de-a treia etapă a Campionutului Naţional de veliere radiocomandate. Regata Buzăului a fost o afacere gălăţeană. În premieră, veteranul Nicu Mitu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în toate probele: clasa F5 E, F5 10, F5 M, Micro Magic. Coechipierul său, Dan Cătălin Lificiu l-a secondat cu două medalii: argint (Micro Magic) şi bronz (F5 M) şi un loc IV (clasa F5E). Cel de-al treilea component al echipei gălăţene, Ion Ungureanu a cucerit două medalii de bronz. Ultima etapă din acest sezon, Regata Constanţa va avea loc în perioada 12 -15 septembrie pe lacul Tăbăcărie.
În aceeaşi perioadă, la Suceava s-a organizat prima etapă a Cupei României pentru aeromodele captive zbor circular clasa F2 (acrobaţie şi combat). Echipa de la CSU, compusă din Daniel Vartolomei şi Adrian Pîrvu, s-a clasat pe primul loc.