16 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Mircea Lucescu revine cu victorie pe banca României: 3-0 cu Kosovo la Prishtina

Naţionala de fotbal a României, la redebutul lui Mircea Lucescu, a învins fără drept de apel selecţionata Kosovo, cu scorul de 3-0 (1-0), vineri seara, într-o atmosferă ostilă pe Stadionul ''Fadil Volkri'' din Prishtina, în Grupa C2 a Ligii Naţiunilor. Dennis Man a deschis scorul în minutul 40, cu un şut la colţul lung, după o fază superbă. După pauză, Dennis Man a fost faultat în careu de Berisha, în minutul 50. Răzvan Marin a transformat lovitura de la 11 metri. Denis Drăguş a punctat pentru 3-0 în minutul 82, după un şut respins al lui Mihăilă. "Ne doream să obţinem această victorie. Când ne-am strâns la Mogoşoaia, văzând băieţi venind din toate colţurile lumii, am fost puţin îngrijorat, dar pe urmă mi-am dat seama că am de-a face cu nişte jucători profesionişti şi inteligenţi, care au fost foarte atenţi şi concentraţi la ceea ce le-am spus. Este o victorie importantă, foarte importantă, pentru că ne dă încredere şi speranţă. O victorie importantă aduce o altă victorie. Aşa că luni trebuie să facem tot posibilul să confirmăm evoluţia din seara asta, nu numai rezultatul. Pe mine evoluţia mă interesează. A fost doar un meci, nimic nu s-a întâmplat. Trebuie să fim foarte atenţi în continuare, să pregătim foarte serios fiecare meci în parte pentru că surprizele în fotbal pot veni de la oricine", a declarat Lucescu la Digisport. România va juca următorul meci luni 9 septembrie, pe Stadionul Steaua din Bucureşti, contra Lituaniei de la ora 21.45.