20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Faza a doua a Campionatului Naţional de baschet masculin Under 16 a debutat sâmbătă. De la ora 11.00 la sala de sport de la Şcoala 3 Ion Luca Caragiale şi-au dat întâlnire formaţiile Phoenix Galaţi şi CSS Buzău. Antrenorul Gelu Cazanoschi a început cu următorul 5: Popa, Radu Stanciu, Diaconu, Tudorache, Cuţaru şi după primele trei minute tabela de marcaj a indicat un avantaj de 14 puncte în contul gălăţenilor, iar până la pauza mare s-a ajuns la +50. Buzoienii, care se anunţau un adversar arţăgos, n-au avut nicio şansă, chiar dacă tehnicianul gălăţean a folosit întregul lot trecut pe foaia de arbitraj. Gazdele au avut mici probleme în sfertul al treilea, când au găsit ceva mai greu soluţii să depăşească apărarea din zonă. Rezultat final: Phoenix - CSS Buzău 95-35 (33-4, 30-9, 16-5, 16-17). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Diaconu (10 puncte), Tudorache 18(1x3), R. Stanciu (9), Cuţaru (8), Popa (5), Atanasiu (6), Mihăilă (6), Colceru (10), Grigoraş (8), Mihail (6), Feraru (8) şi Constantinescu. Etapa viitoare, gălăţenii vor juca la Bucureşti cu ACS Dan Dacian (14 ianuarie).
Trei minute de coşmar pentru juniorii Under 15
Duminică la prânz a debutat faza a II-a şi la categoria Under 15. Juniorii de la Phoenix au jucat pe teren propriu cu CSS Olimp Focşani. Duelul direct pentru locul trei în serie, în care favorite să acceadă în fazele superioare ale competiţiei sunt echipele bucureştene Dinamo CSS 6 şi ACS Dan Dacian, a fost dramatic în ceea ce priveşte evoluţia scorului. În ciuda unui lot restrâns numeric, cu doar 9 jucători pe bancă, gălăţenii au condus în cea mai mare parte a timpului, cea mai mare diferenţă fiind de 10 puncte. Din păcate, finalul a fost dezastruos, focşănenii au revenit puternic, au restabilit egalitatea, ai noştri au acuzat şocul, s-au precipitat şi partida s-a încheiat cu victoria oaspeţilor. Rezultat final: Phoenix Galaţi - CSS Olimp Focşani 49-56 (16-6, 17-18, 9-11, 7-21). Antrenorul Gelu Cazanoschi a folosit lotul: Mircea Constantinescu (3 puncte), Claudiu Þugui (4), Robert Atanasiu (7), Alexandru Celmare, George Grigoraş (13), Dan Feraru (15), Robert Florea (2), Octavian Mihail, Cezar Colceru (5). Etapa viitoare, gălăţenii vor juca în capitală cu ACS Dan Dacian (15 ianuarie).