03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au învins impresionant Steaua

Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit duminică seara în faţa unei asistenţe numeroase partida revanşă din grupa 2 a Cupei României dintre CSM Galaţi şi Steaua Bucureşti. Cele două echipe au oferit un spectacol sportiv complet pe gheaţă, cu 15 goluri şi foarte multe ocazii, 55 de minute de penalizare şi dramatism pe tabela de marcaj. Echipa gălăţenă condusă de Julius Penzes şi Cornel Chiriţă a intrat foarte motivată să-şi ia revanşa după înfrângerea la limită de la Otopeni. CSM Galaţi a avut iniţiativa de la început, a condus cu 4-1 după prima repriză, apoi 6-2 în min.34 cu cel mai frumos gol reuşit de Teamriuc, care a plecat din propria treime şi a driblat tot ce a întâlnit în cale, Steaua a avut o perioadă foarte bună în care a marcat de trei ori consecutiv şi tabela s-a strâns, 6-5 după două reprize. Echipa noastră a apăsat pedala de acceleraţie în ultima repriză şi a obţinut o victorie spectaculoasă şi se menţine în cursa pentru semifinalele Cupei. Rezultat final: CSM Galaţi -Steaua Bucureşti 9-6 (4-1, 2-4, 3-1). Au marcat pentru învingători: Paior 1 gol, Baskov 3 g, Neznamov, Constantin, Teamriuc şi Yemelianenko. Următoarele meciuri sunt programate în weekend, pe 4-5 noiembrie, la  Cârţa cu Sapienţia în campionat.