20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au debutat cu stângul

CSM Galaţi a primit vizita la Patinoarul Dunărea celor de la Sport Club Miercurea Ciuc. La primul joc din acest sezon, echipa gălăţeană antrenată de Julius Penzes şi Cornel Chiriţă a început bine şi a irosit două ocazii importante în prima treime prin Machala şi Binkulis, cu un şut care a ţintit bara. Ciucanii au jucat pragmatic şi şi-au valorificat din plin experienţa superioară şi au deschis scorul cu 50 de secunde înainte de finalul primei reprize. Oaspeţii au marcat un gol în repriza a doua şi s-au desprins la 3-0 la începutul ultimei reprize. Gazdele au reuşit golul de onoare prin lituanianul Binkulis, dar ciucanii au închis tabela. Rezultat final: CSM Galaţi - SC Miercurea Ciuc 1-4 (0-1, 0-1, 1-2). Lotul CSM Galaţi: Onodi, Enache - portari; Hildebrand, Zorko, Machala, Benedek, Danalizi - linia 1; Rasulov, C.Berdilă, Zukauskas, Binkulis, Bănceanu - linia 2; Raduly, Boldzhar, R.Gheorghe, Szocs, Sillo - linia 3; Bandrabur, Buleandră, C.Gheorghe - linia 4. Echipa noastră va reveni pe gheaţa proprie pentru dubla cu CSA Steaua Bucureşti - vineri, 20 septembrie, în Cupa României şi sâmbătă, 21 septembrie, în campionat, ambele de la ora 18.30.