02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU Danubius au luptat dar au pierdut, voleibalistele au ocupat fotoliul de lider

Sâmbătă s-au disputat jocurile ultimei etape a turului la handbal masculin şi volei feminin. Sala Dunărea a găzduit partida CSU Danubius - AHC Potaisa Turda, care a contat pentru cea de-a XIII-a etapă a Ligii Naţionale. Gălăţenii au intrat decişi pe teren şi au condus din start cu 3-1 (min.3) şi 4-3 (min. 5). Apoi a urmat o perioadă bună a oaspeţilor, care s-au desprins la 5 goluri, scor 5-10 (min.12). CSU Danubius, cu Fuică şi Niţu în prim plan sprijiniţi de Udriştioiu şi Mârşiu, nu a renunţat la luptă şi a început cursa de urmărire, iar în min.26 Frangulea a egalat la 13. La reluare, echipa gălăţeană a înscris primul gol, dar în continuare turdenii, cu jucători experimentaţi dar împinşi de la spate şi de arbitrii Blas şi Ghiorghişor, au gestionat mai bine situaţia şi au preluat iniţiativa, scor 19-23 (min.41) şi 23-28 (min.53). Finalul a fost dramatic şi tensionat, băieţii pregătiţi de Florin Andronic şi Miron Stanciu au revenit la minus doi pe tabelă cu două minute înainte de final, dar nu au reuşit să întoarcă şi soarta meciului. Rezultat final: CSU Danubius - Potaisa Turda 28-31 (15-15). Lotul echipei gălăţene: Fuică (11 intervenţii), Drenceanu - Ciobanu (3 goluri), Frangulea (1), Cristescu, Şahîn (2), Niţu (10), Grigore (2), Udriştioiu (4), Ionel (2), Mârşiu (3), Dospinescu (1), Poteră, Prună, Olaru.

La sala Siderurgistul a avut loc partida CSU Galaţi - SLEN 90 Medgidia, din cea de-a V-a etapă a Diviziei A2, Seria Est la volei feminin. Echipa gălăţeană şi-a adjudecat imediat primul set, după care adversarele, o echipă ambiţioasă cu junioare foarte talentate au dat o replică bună. Experienţa superioară şi-a spus cuvântul, fetele pregătite de Ileana Berdilă au revenit de la 1-6 în setul trei şi au obţinut o victorie de trei puncte. Rezultat final: CSU - SLEN 90 3-0 (9, 22, 13). Formula folosită de echipa învingătoare: Florina Chirilov, Andreea Ordeanu, Adriana Dudnic, Elena Ivan, Teodora Şabloschi, Ioana Stoica, Violeta Stan - libero. Au mai intrat: Camelia Vasile şi Beatrice Novicov, sărbătorita zilei, a împlinit 18 ani. Într-o altă partidă, CTF Mihai I Bucureşti - CSM Focşani 2007 3-1. La finalul turului, CSU Galaţi se află pe locul I cu 12 puncte, cu setaveraj mai bun decât Focşaniul. În acest an se va disputa prima etapă din retur, pe 5 decembrie, CSU va întâlni în deplasare pe CTF Mihai I.