Handbalistele de la CSM Galaţi au pierdut la Craiova în ultimele cinci minute

În weekeend s-au disputat meciurile celei de-a 15-a etape din Liga Florilor MOL. CSM Galaţi a jucat duminică în deplasare cu SCM Craiova. Handbalistele pregătite de Valeriu Costea au continuat seria evoluţiilor ascedente din ultima perioadă şi au dat o replică consistentă. Gălăţencele au condus pe tabela de marcaj în primele 10 minute, gazdele au preluat iniţiativa şi au trecut în avantaj, 3-4 goluri. CSM Galaţi nu a renunţat, s-a apropiat ameninţător şi chiar a irosit în vreo două rânduri şansa egalării, Craiova a profitat şi a tranşat victoria în ultimele cinci minute. Rezultat final: SCM Craiova - CSM Galaţi 26-24 (13-10).
Lotul echipei gălăţene: Alexandra Prodan 11 intervenţii, Nicoleta Petre, Bianca Aron - o intervenţie - Ana Maria Lopătaru 4 goluri, Andreea Merlă, Iulia Eiler 6 g, Cristina Andriţa 5 g, Mălina Bichir, Andreea Taivan 2 g, Daniela Corban 4 g, Iasmina Ichim, Mădălina Manolachi 1 g, Mădălina Mureş 1 g, Ivana Djurovic, Katarina Mancic 1 g, Andreea Sandu. CSM Galaţi ocupă locul 14 cu un punct şi va juca următorul meci, pe 11 februarie, în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 15.00, cu Minaur Baia Mare. Se zvoneşte că din sezonul viitor 2023-2024, Liga Florilor MOL ar putea alinia la start 16 echipe în loc de 14, situaţie în care din actuala ediţie de campionat nu va mai retrograda nimeni. Vom trăi şi vom vedea. *sursa foto: Sportul Doljean