24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSM Galaţi au pierdut la 10 goluri la Baia Mare

Liga Florilor MOL a programat în weekend partidele celei de-a treia etape. CSM Galaţi a avut o deplasare lungă la Baia Mare şi un meci infernal cu Minaur, formaţie angrenată în cupele europene.
Aşa cum s-a întâmplat şi la precedentele meciuri, echipa gălăţeană antrenată de Valeriu Costea, nou promovată în eşalonul de elită, a început bine, a condus cu 6-4 în min.9, a ţinut ritmul în primele 15-20 de minute după care băimărencele au preluat iniţiativa şi s-au detaşat pe tabela de marcaj. CSM Galaţi a mai avut o tresărire de orgoliu cu un sfert de oră înainte de final când s-a apropiat la două goluri, dar nu a putut evita o nouă înfrângere. Rezultat final: Minaur Baia Mare - CSM Galaţi 32-22 (17-14).
Lotul folosit: Alexandra Prodan, Bianca Aron, Nicoleta Petre - Ana Maria Lopătaru 5 goluri, Cristina Marcu 3 g, Andreea Merlă, Iulia Eiler 1 g, Cristina Andriţa 6 g, Mălina Bichir 3 g, Daniela Corban, Iasmina Ichim, Raluca Tănasă, Mădălina Manolachi 3 g, Mădălina Mureş 1 g, Bianca Zegrean, Andreea Sandu.
După trei etape, CSM Galaţi nu a acumulat niciun punct şi ocupă locul 14. Runda viitoare, pe 11 septembrie, CSM Galaţi va juca în deplasare cu CSM Slatina.