24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţeanca Patricia Maria Ţig a ratat de puţin tabloul principal la Shenzen

Pe 2 ianuarie a debutat în China, la Shenzen, un turneu de tenis de câmp din circuitul WTA, dotat cu premii în valoare de 500.000 de dolari. În primul tur din calificări, gălăţeanca Patricia Maria Ţig, favorita nr. 4 şi locul 113 WTA, a jucat cu Lidzia Mazarova (Belarus). Partida a fost pe muchie de cuţit, cu răsturnări spectaculoase de scor. „Paty” a condus cu 4-2 şi 30-0 în primul set, dar belarusa a făcut break-ul şi a egalat situaţia la ghemuri. Reprezentanta noastră nu s-a clătinat, şi-a mai valorificat serviciul de două ori, pentru ca apoi să încheie setul cu un break. În setul următor, Mazarova a condus cu 4-2, dar imediat Ţig a reuşit o serie de trei ghemuri consecutive. La 5-4, românca a irosit prima minge de meci, dar chiar dacă jucătoarea din Belarus a egalat, şi-a demonstrat din plin superioritatea în tie-break, unde a mai cedat un singur punct. Rezultat final: Patricia Maria Ţig - Lidzia Mazarova 7-5, 7-6 (1). Duminică dimineaţa, Patricia Ţig a întâlnit-o pe favorita 5, Tereza Smitkova (Cehia), într-un meci decisiv pentru accederea pe tabloul principal unde deja sunt înscrise trei jucătoare din România: Irina Camelia Begu (favorita 3), Monica Niculescu (favorita 4) şi Andreea Mitu. Partida a fost dramatică. Smitkova a condus cu 5-2 în primul set şi chiar dacă Ţig a revenit şi a egalat la 5, cehoaica s-a impus în tie-break. Apoi, setul doi a fost controlat de gălăţeanca noastră, care a câştigat cu 6-3. În setul decisiv, cele două jucătoare au mers cap la cap în primele şase ghemuri, după care zeiţa Fortuna i-a oferit tenismenei din Cehia break-ul şi calificarea. După închiderea ediţiei au fost programate şi primele meciuri de pe tabloul principal. Reprezentantele României au fost programate astfel în primul tur: Irina Begu - Lara Arruabarrena (Spania), Monica Niculescu - Anastasija Sevastova (Letonia) şi Andreea Mitu - Katerina Siniakova (Cehia).