09 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fotbalistele de la Oţelul şi-au luat o revanşă binemeritată în faţa buzoiencelor

După o pauză îndelungată, fetele de la Oţelul au revenit pe teren duminică, când au întâlnit la stadionul Zoltan David pe Viitorul Buzău. Partida tur a fost adjudecată de buzoience cu 11-3, după un meci în care au beneficiat de nu mai puţin de patru penaltiuri, fiind ajutate substanţial de brigada de arbitri. Fetele lui Ion Morohai nu au uitat şi au intrat pe teren foarte motivate şi dornice să-şi ia revanşa. Prima repriză am dominat-o teritorial, cu numeroase ocazii printre care două bare şi o respingere de pe linia porţii, dar mingea a refuzat pur şi simplu să intre în poarta apărată foarte bine de buzoianca Alina Tălpăşanu. Împotriva cursului jocului, oaspetele au deschis scorul la două minute de la începerea reprizei a II-a prin Iordana Ghiurea, după un contraatac surprinzător dar eficient. Gălăţencele s-au aruncat în atac şi sub presiunea timpului şi au mai avut o bară şi alte ocazii. Egalarea a venit abia în min.79 şi a fost adusă de Giorgiana Stratu, pentru ca peste două minute să se facă dreptate odată cu reuşita lui Loredana Nica. Rezultat final: Oţelul - Viitorul 2-1 (0-0). Antrenorul Ion Morohai a folosit 11-le: Ramona Baciu - Alina Mirică, Daniela Radu, Viorica Vasile, Elena Ivan - Valentina Ivan, Carmen Ciobanu, Monica Benţoiu, Aurelia Harabagiu - Giorgiana Stratu, Loredana Nica. Au mai intrat: Irina Ivan, Alexandra Ivan, Ana Maria Grosu şi Elena Dragomir. Oţelul ocupă locul IV cu şase puncte şi va juca runda viitoare, pe 27 noiembrie, la CSS Târgovişte. „Lory” Nica a fost convocată la echipa naţională, care pe 23 noiembrie va întâlni în deplasare Spania, în preliminariile Cupei Mondiale Canada 2015. România ocupă locul III cu 4 puncte în grupa a II-a din care mai fac parte: Italia, Cehia, Macedonia, Spania şi Estonia.