15 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la CSU Galaţi şi băieţii de la CSM Arcada, pe locul 5 la Naţionalele de volei pe plajă

Campionatul Naţional de volei pe plajă Brizo s-a încheiat duminică seara la Iaşi. Galaţiul a fost reprezentat de două echipe: CSU Galaţi, la feminin şi CSM Arcada, la masculin. Fetele, în formula Sorina Răileanu - Diana Milea, campioanele en-titre, au început cu o victorie de control după care în meciul decisiv pentru accederea în semifinale au întâlnit dublele campioane balcanice Under 20 şi Under 21, Ioana Miu - Sorina Hododi, de la CSU ASE. De data aceasta, tinereţea a avut câştig de cauză în faţa experienţei. Fetele noastre au ratat momentul psihologic din primul set când au condus cu 17-13 şi 19-18, au pierdut şi în final au trebuit să se mulţumească cu locul 5 din cele 12 echipe participante. Sorina şi Diana au fost răsplătite cu 180 de puncte în clasament şi promit să-şi ia revanşa la Cupa României, care este programată în perioada 30 august - 1 septembrie, la 2 Mai - Limanu. Aceeaşi performanţă a fost obţinută la masculin de perechea de la CSM Arcada, Cosmin Ghimeş - Dragoş Pavel, care s-a calificat şi ea pentru Cupa României din weekend.