04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărenii lui Baştină au fost eliminaţi din Cupă
Viorel Tănase a demonstrat că este profesionist până la capăt şi şi-a învins fosta echipă marţi după-amiază, pe stadionul ”Letea” din Bacău, victoria celor de la Sport Club Bacău fiind mai clară decât o arată scorul. De altfel, cu excepţia debutului de meci, băcăuanii s-au aflat la cârma partidei şi numai marile ratări au limitat proporţiile scorului.
Scorul a fost deschis de gazde în minutul 22, prin Dumitru, egalarea a venit după numai două minute prin Enache, cu un şut în diagonală din marginea careului mare. În minutul 62, echipa lui "Tase" a intrat din  nou în avantaj, prin golul marcat de Husein. Finalul de joc a adus o sterilă dominare a unei echipe gălăţene modeste în partida de marţi. De remarcat că pe final băcăuanii au început să se trântească pe jos pe final, ca să tragă de timp dar nu înţelegem de ce au ales această metodă, într-un joc în care au fost net superiori adversarilor. Rezultat final: SC Bacău - FCM Dunărea 2-1 (1-1). Dunărenii au folosit formula: Măstăcan - Radu, Căldăraru, Hristian, Ghiocel - Cristescu, Chiriac, Cucu (min. 68 Ginghină), Grosu - Enache, Chelaru.