19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărenii au jucat doar în prima repriză
Liga a II-a a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele din cea de-a IV-a etapă. După semieşecul de pe teren propriu cu Rapid CFR Suceava, scor 1-1, FCM Dunărea s-a deplasat la Slobozia, unde a întâlnit pe CSM Unirea. Partida a avut două reprize diametral opuse. Primele 45 de minute au fost la discreţia dunărenilor. Gălăţenii au deschis scorul după un sfert de oră, Gohoreanu a interceptat balonul şi Istrate, cu un şut din unghi de la 10 metri, a marcat. Apoi V. Florea a nimerit bara, trupa lui Ion Balaur mai irosind şi alte ocazii: Gohoreanu, V. Florea sau Neagu. După pauză, dunărenii au căzut inexplicabil, au cedat mijlocul terenului şi defensiva a scârţâit, iar gazdele au profitat şi au întors soarta jocului în doar trei minute prin dubla lui Emil Nanu, jucător care a trecut şi pe la Galaţi şi o reuşită a lui Dedu. Oaspeţii ar fi putut reduce diferenţa, dar Gohoreanu, în două situaţii, nu nimerit poarta. Din tabăra gălăţeană au absentat Bâtfoi şi Sorin Cucu, ambii accidentaţi. Rezultat final: CSM Unirea Slobozia - FCM Dunărea 3-1 (0-1). Echipa gălăţeană a folosit formula: Olaru - Radu, Şomodean, Hristian, Ghiocel (min.50 Chebac) - Istrate (min.70 Moroşanu), V.Florea (min.55 Cenk), Gohoreanu - Neagu. Celelalte rezultate: CSMS Iaşi -FC Clinceni 0-2, Farul Constanţa - CF Brăila 0-1, Rapid CFR Suceava - ACS Berceni 0-2. Etapa viitoare, dunărenii vor juca în deplasare, la ACS Berceni.