Liga a II-a a programat sâmbătă jocurile unei noi etape. Un meci cu implicaţii în subsolul clasamentului s-a desfăşurat pe stadionul Zoltan David între FCM Dunărea şi SC Bacău. Deşi băcăuanii au avut iniţiativa, gălăţenii au reuşit să deschidă scorul prin Istrate (min.10) dintr-o lovitură liberă de la 25 metri. Portarul Olaru şi-a ţinut echipa în joc, având vreo trei intervenţii salvatoare din faţa atacanţilor echipei pregătite de Viorel Tănase. Mai mult pe finalul primei reprize, Neagu a dublat avantajul echipei noastre, fructificând centrarea din lovitură liberă exeutată de Istrate. În prelungiri însă oaspeţii au redus diferenţa prin Adăscăliţei, cu un şut ce a fost deviat de Radu şi l-a păcălit pe Olaru. Mitanul al doilea i-a găsit tot pe oaspeţi mai periculoşi şi firesc după cum au decurs ostilităţile, Ungureanu a restabilit egalitatea (min.54) şi totodată scorul final.

Rezultat final : 2-2 (2-1). Echipa gălăţeană a evoluat în următoarea alcătuire: Olaru - Radu, Hristian, Şomodean, Ghiocel - S.Cucu, V.Florea (min.60 Manea), Neagu - Gohoreanu, Bâtfoi (min.83 Drăgan), Istrate. „Avem un început neaşteptat de slab de campionat. Meciul de astăzi l-am avut practic în mână dar nu am ştiut să gestionăm avantajul de 2 goluri. Se vede că există o diferenţă foarte mare între partidele amicale şi cele oficiale. Noi am jucat foarte bine în meciurile de verificare dar, în partidele din campionat nu am izbutit încă nicio victorie. Trebuie să ne mobilizăm pentru că am ajuns într-o situaţie foarte delicată. Am spus că reconstrucţia va fi dificilă iar rezultatele s-ar putea lăsa aşteptate’’, a concluzionat la final antrenorul Dunării, Ion Balaur. Echipa gălăţeană are 2 puncte şi păstrează lanterna roşie în seria I. Etapa viitoare, dunărenii vor juca în deplasare cu CF Brăila.