21 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a II-a a programat la sfârşitul săptămânii trecute meciurile unei noi etape. Echipa gălăţeană FCM Dunărea a evoluat la Ghermăneşti, împotriva celor de la FC Snagov. Deşi ar fi putut contesta faptul că gazdele au folosit patru jucători extracomunitari în acelaşi timp şi deficienţe organizatorice iar în situaţia în care li se dădea dreptate aveau un 3-0 la „masa verde”, dunărenii au preferat să intre pe teren, să joace pe cinstite, iar în final au plecat cu un punct binemeritat în traistă. Băieţii lui Viorel Tănase au controlat partida în primele 45 de minute, când şi-au creat câteva ocazii de a marca prin Cârjan, Avram sau Bârlădeanu. După pauză, cei din Snagov s-au avântat spre poarta lui Pârvu, au deschis scorul după o pauză fixă, dar ai noştri şi-au făcut foarte bine temele şi pe final au egalat. Rezultat final: 1-1 (0-0). Au marcat: Bîtfoi (min. 64), respectiv Chelaru (min. 87), cu capul după centrarea lui Popescu. Dunărea a evoluat în următoarea formulă: Pârvu - Cristescu, Marin (min. 84 Enache), Cucu, D. Popescu - Cioinac (min. 82 Bostan), Cristea - Bârlădeanu, Avram (min. 70 Chelaru), Grosu - Cârjan.
Celelalte rezultate ale etapei a XII-a: Delta Tulcea - Dinamo II 1-1, Callatis Mangalia - Săgeata Năvodari 1-3, CSMS Iaşi - Victoria Brăneşti 1-0, Viitorul Constanţa - Astra II Giurgiu 2-0, CS Otopeni - CF Brăila 1-0, Gloria Buzău - Farul Constanţa 0-2, FCM Bacău - FC Botoşani 1-1. Echipa noastră ocupă poziţia a X-a în clasament, cu 15 puncte, şi runda viitoare joacă acasă cu cei de la Callatis Mangalia.