30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dorinel Munteanu, "puţin supărat" după meciul cu Poli Iaşi: «Nu se poate continua aşa!»

Derbiul Moldovei dintre SC Oţelul şi Poli Iaşi s-a încheiat nedecis, scor final 1-1. Ieşenii au condus la pauză după ce Alin Roman a transformat penaltiul scos de Martac la henţul lui Teles, dar oţelarii au revenit şi au egalat în min.71 prin căpitanul Cisotti. „Nu pot să fiu mulţumit după jocul echipei mele. Cred că e cea mai slabă repriză de când antrenez această echipă. Ocaziile au fost de partea noastră. Lung a avut reflexe de portar mare, al nostru nici n-a transpirat. Adversarul a fost periculos pe contraatac, dar nu ne-a pus probleme. Lung cred că e jucătorul meciului. Nu poţi să fii mulţumit. Am forţat, dar asta a fost istoria jocului de astăzi. Ne aşteaptă un meci la fel de greu, sper ca jucătorii să se trezească la realitate, pentru că valoarea jucătorilor nu a fost arătată pe teren. Normal că sunt supărat când un jucător cu atâta experienţă face două greşeli în 10 secunde şi primesc penalti. Trebuie să-l scot în minutul 20, dar am zis să nu întrerup ritmul jocului. Programul pare favorabil dacă ne trezim la realitate. Am pierdut foarte multe puncte pe teren propriu pe care nu ar fi trebuit să le pierdem. Sunt puţin supărat. V-am mai spus şi înainte, sper ca băieţii să se trezească, pentru că nu se poate continua aşa. Avem susţinătorii noştri şi nu pot pleca aşa de la stadion. Faptul că nu a funcţionat jocul în prima repriză m-a pus pe gânduri. Să văd cum se antrenează săptămâna asta, dar sigur vor fi schimbări”, a declarat la flash-interviu, Dorinel Munteanu.
Programul roş-alb-albaştrilor: 16 martie, ora 17.00 | SC OŢELUL GALAŢI - Politehnica Iaşi, 30 martie | FCU Craiova - SC OŢELUL GALAŢI, 6 aprilie | SC OŢELUL GALAŢI - Dinamo Bucureşti, 13 aprilie | FC Voluntari - SC OŢELUL GALAŢI, 20 aprilie | SC OŢELUL GALAŢI - U Cluj, 27 aprilie | UTA Arad - SC OŢELUL GALAŢI, 4 mai | SC OŢELUL GALAŢI - FC Hermannstadt, 11 mai | Petrolul Ploieşti - SC OŢELUL GALAŢI , 18 mai | SC OŢELUL GALAŢI - FC Botoşani. Clasamentul din play-out arată astfel: 7. "U" Cluj - 21 de puncte, 8. UTA Arad - 20 de puncte, 9. Hermannstadt - 20 de puncte, 10. Petrolul - 18 puncte (a beneficiat de rotunjire), 11. SC OŢELUL GALAŢI - 17 puncte, 12. Poli Iaşi - 17 puncte (a beneficiat de rotunjire), 13. FCU Craiova - 16 puncte (a beneficiat de rotunjire), 14. Dinamo - 15 puncte (a beneficiat de rotunjire), 15. FC Voluntari - 14 puncte, 16. FC Botoşani - 11 puncte. *sursa foto: Sportul Ilustrat