08 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cu „tigrii” Toniţă, Araujo, Crăciun şi Dudău pe teren, România a ieşit neînvinsă din dubla cu Ţările de Jos

Campioana României, United Galaţi a fost reprezentată de patru jucători: Petrişor Toniţă, Daniel Araujo, Andrei Crăciun şi Vlăduţ Dudău în dubla cu Ţările de Jos din grupa A a Elite Round FIFA Futsal World Cup 2024. După victoria obţinută în tur la Piteşti, scor 2-1, tricolorii au remizat marţi seară în retur, scor final 1-1. La pauză a fost 0-0, la reluare gazdele au deschis scorul, dar ai noştri au revenit spectaculos, au egalat şi au trecut pe lângă victorie în ultimele două minute când am trimis de două ori mingea în bară. „Plecăm acasă neînvinşi din dubla cu Ţările de Jos! Lupta pentru un loc la Campionatul Mondial continuă şi nu o să ne dăm bătuţi niciun moment !!”, este mesajul postat de căpitanul României, Petrişor Toniţă. Clasamentul grupei A: 1. Kazahstan 9 puncte, 2. ROMÂNIA 7 p, 3. Azerbaidjan 3 p, 4. Ţările de Jos 1 p. Prima clasată se va califica direct la Campionatul Mondial. Cele mai bune patru locuri secunde din cele cinci grupe ale Elite Round-ului vor susţine o dublă de baraj pentru ultimele bilete la competiţia ce va fi găzduită anul viitor, 14 septembrie - 6 octombrie 2024, de Uzbekistan. Altfel, în weekend se va relua Liga 1 cu meciurile celei de-a patra etape. United va juca duminică, 15 octombrie, de la ora 18.00, la sala Polivalentă Dunărea cu nou promovata Mausoleul Mărăşeşti. *sursa foto: Sportul Ilustrat