04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada şi-a luat revanşa în faţa Coronei

Episodul doi al finalei Diviziei A1 la volei masculin dintre CSM Arcada Galaţi şi CSM Corona Braşov a avut loc luni seară într-o atmosferă incendiară la sala sporturilor Dunărea. După aproape 24 de ore de la înfrângerea grea, scor 2-3, din primul meci, echipa gălăţeană condusă de Sergiu Stancu şi Răzvan Tănăsescu a strâns rândurile, s-a automotivat şi a avut o prestaţie solidă. Cu Lescov, la pupitru, gurile de tun, Gergye şi Nikula şi surpriza Aldea, cvintupla campioană a României şi-a turat motoarele la maxim şi a obţinut o victorie convingătoare. Braşovenii gălăţeanului Laurenţiu Lică au condus cu 11-8 în primul set, dar CSM Arcada a revenit spectaculos, a preluat definitiv iniţiativa şi nu a mai cedat-o până la final. Presiunea fost mare şi în setul trei s-au acordat trei cartonaşe roşii: 2-1, dar căpitanul Marian Bala a avut nervii tari şi a închis meciul. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - CSM Corona Braşov 3-0 (20, 21, 18). Echipa noastră a folosit formula: Bala 6 puncte, Aldea 11 p, Nikula 11 p, Gergye 18 p, Woch 8 p, Lescov 3 p - Toman, libero. Au mai jucat: Mihălescu, Karimi şi Talpă. Scorul general a devenit 1-1. Finala se mută la Braşov pentru meciurile 3 şi 4 programate pe 28 şi 29 aprilie, de la ora 20.00, ambele vor fi transmise pe TVR Sport. *sursa foto: Sportul Ilustrat