19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada Galaţi s-a calificat miraculos în sferturile de finală din CEV Cup

Cei peste 500 de spectatori prezenţi joi seara în tribuna sălii Polivalente Dunărea din oraşul nostru pentru a asista la returul din 8-imile CEV Cup dintre CSM Arcada Galaţi şi United Voleys Frankfurt au trecut timp de două ore şi jumătate de la agonie şi extaz. „Calificarea se va decide joi, cu siguranţă nemţii nu şi-au spus ultimul cuvânt”, ne spunea marţi seara la finalul meciului tur, coach Sergiu Stancu. A avut perfectă dreptate. Echipa gălăţeană  a intrat motivată pe teren şi a câştigat primul set şi mai avea nevoie de încă unul pentru a tranşa calificarea.

Sestan, Butnaru, Raic, Raţă &Co au continuat să conducă ostilităţile şi să fie în avantaj şi în cel de-al doilea set: 3-1, 6-4, 8-6, 14-10, 15-12, 17-14, dar nemţii s-au trezit din pumni şi au câştigat în prelungiri după ce au anulat două mingi de 0-2. Scenariul a fost cam acelaşi în setul trei, cu ai noştri în avantaj până la 23-21 şi oaspeţii revenind spectaculos şi trecând la conducere cu 2-1 la seturi. Dramatismul a atins cote maxime în cel de-al patrulea set, ambele tabere au trecut de la agonie la extaz, CSM Arcada a condus la un moment dat cu 23-20, echipa germană a revenit încă odată şi a condus cu 24-23 şi 25-24, dar într-un final incendiar băieţii noştri au reuşit trei puncte consecutive, şi-au adjudecat setul care a parafat calificarea.

În tie-break, antrenorul gălăţean a dat credit tinereţii, Butnaru, Raţă şi Darlaczi nu au înşelat aşteptările, s-au descătuşat şi au adus şi victoria. „În primul rând suntem bucuroşi pentru victoria obţinută şi pentru calificare. Am întâlnit o echipă puternică, o echipă care şi-a arătat valoarea în meciul de ieri (n.r. joi) şi cu atât mai bucuroşi suntem de această calificare. Vreau să mulţumesc încă odată publicului pentru suportul lor. Şi în meciul de ieri publicul ne-a împins de la spate şi ne-au dus mai aproape de calificare”, ne-a declarat antrenorul de la CSM Arcada, Sergiu Stancu.

Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - United Volleys Frankfurt 3-2 (20, -27, -25, 25, 11). Echipa gălăţeană a început în formula: Sobirov 15 puncte, Rangel 1 p, Sestan 20 p, Butnaru 10 p, Raic 16 p, Bala 10 p - Kantor, libero. Au mai intrat: Raţă 12 p, desemnat MVP-ul meciului, Teleleu, Magdaş, Toro 1 p, Darlaczi 3 p şi Cristudor - libero. Cu scorul general 6-2, campioana României se califică în sferturile de finală ale CEV Cup, o calificare istorică pentru voleiul românesc, unde va întâlni pe PGE Skra Belchatov din Polonia. *sursa foto: facebook - CSM Arcada