18 OCTOMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cei patru magnifici! Atleţii Masters gălăţeni de la CSM Dunărea au obţinut 9 medalii la Campionatul Balcanic

Oraşul muntenegrean Bar a găzduit în weekend întrecerile celei de-a 33-a ediţii a Campionatului Balcanic de atletism Masters. Galaţiul a fost reprezentat la nivel înalt de patru sportivi de la CSM Dunărea îndrumaţi de antrenorul Nicolae Ciocan care au încheiat competiţia cu un bilanţ remarcabil de 9 medalii: 7 medalii de aur, una de argint şi una de bronz. MVP a fost Daniela Ciocan, care a cucerit trei titluri balcanice: 800 metri, 1500 metri, ambele cu recorduri balcanice, ştafeta balcanică. Cu trei medalii de aur se poate lăuda şi Paul Găvănescu, în probele de triplusalt, săritura în lungime şi ştafeta balcanică. Cei doi au concurat la categoria +45 ani. A 7-a medalie de aur a obţinut-o Culai Voicu, la categoria +60 ani în proba de 3000 metri. Atletul nostru şi-a adăugat la palmares şi medalia de bronz la 5000 de metri. Medalia de argint a fost adjudecată de Adrian Preda în proba de 3000 metri obstacole. „A fost un concurs în care m-am simţit extraordinar, am reuşit să corectez două recorduri de campionat balcanic, cel de la 1500 m data din 2010. Mai mult, deşi mă apropii de 50 ani, am reuşit să înving şi competitoarele mult mai tinere decât mine, cele de 35 şi 40 de ani. Dacă s-ar fi făcut un clasament open aş fi câştigat ambele probe. Sunt foarte bucuroasă de ceea ce am realizat şi mă bucur că grupul nostru de atleţi gălăţeni a fost la un nivel foarte bun”, ne-a declarat tripla campioană balcanică, Daniela Ciocan.