02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cătălina Simionescu şi Cosmin Panfil, medaliaţi la Memorialul de badminton „Vasile Lepădatu”

În perioada 22-24 mai a avut loc la Bacău Memorialul „Vasile Lepădatu" la badminton, competiţie adresată seniorilor şi copiilor de 11 ani, etapă în campionatul naţional la ambele categorii de vârstă. Întrecerea s-a bucurat de o participare numeroasă: 90 de sportivi şi sportive din Timişoara, Bucureşti, Craiova, Iaşi, Galaţi s-au prezentat la startul acestei importante manifestări sportive. Galaţiul a avut competitori în întrecerea seniorilor, 5 sportivi de la CSU fiind prezenţi la Bacău: Florin Tudor, Cosmin Panfil, Radu Rusu, Cătălina Simionescu, Andreea Dimitriu. Trebuie să menţionăm că etapa de la Bacău a fost ultima competiţie dinaintea turneului final al Campionatului Naţional de seniori ce va avea loc în perioada 19-21 iunie la Timişoara, iar punctele obţinute aici au o mare pondere în alcătuirea tabloului de concurs al finalei. În consecinţă, au fost prezenţi toţi seniorii, fiecare încercând să acumuleze cât mai multe puncte în clasament. Gălăţenii au avut o evoluţie bună şi au urcat de două ori pe podiumul de premiere. Argintul a revenit Cătălinei Simionescu şi partenerului ei de mixt, Collins Filimon (Sp. Stud. Bucureşti), care au pierdut finala dramatic, după ce au avut minge de meci în setul 3, în faţa multiplilor campioni naţionali Daniel Cojocaru / Alexandra Milon. A fost cel mai lung meci al competiţiei, cronometrul arbitrului gălăţean Iulian Călin înregistrând 52 minute de joc. Medalie de bronz a obţinut Cosmin Panfil în proba de dublu băieţi împreună cu Marius Ica (CSU Craiova). Rezultate bune s-au înregistrat şi la simplu fete, unde Cătălina a fost oprită în sferturi de Andra Olariu (CSM Timişoara), campioana naţională a ultimelor două ediţii şi cea care avea să câştige turneul de la Bacău. De menţionat că deşi scorul a fost 2-0 (20-17) pentru sportiva din Timişoara, Cătă a avut-o „în mână" în ambele seturi, dar nu a putut să-şi valorifice avantajul. În primul set gălăţeanca a condus cu 20-17 şi în setul 2 a avut 17-14, dar de fiecare dată finalul a apartinut timişorencei... Simionescu a obţinut locul 5 şi la dublu fete, împreună cu Andra Olariu. Tot locul 5 în proba de dublu fete l-a obţinut şi Andreea Dimitriu, împreuna cu Luiza Milu (Sp. Stud. Bucureşti).

„A fost un turneu foarte puternic, care a strâns la start toţi jucătorii care au ceva de spus în badminton. A fost prezent chiar şi Florin Balaban (Luxemburg), fost campion naţional şi participant la Jocurile Olimpice, care a venit special din Luxemburg pentru a acumula puncte. Turneele de seniori nu sunt numeroase, 5-6 în fiecare an competiţional, iar lipsa de la un turneu se simte imediat în clasament şi la tragerea la sorţi, aşa că toate cluburile de seniori îşi trimit sportivii la astfel de competiţii. Noi am concurat cu echipa înjumătăţită de unele accidentări sau probleme personale şi asta s-a văzut imediat în rezultate. Am mai constatat la sportivii mei o stare avansată de oboseală, ce se datorează unui volum mare de competiţii, majoritatea dintre ei au avut 3 turnee grele în ultima lună, aşa că în perioada următoare trebuie să-i remontez fizic, dar mai ales psihic, ca să ajungem la capacitatea de a aborda Naţionalele de la Timişoara cu şanse cât mai bune la medalii", ne-a declarat antrenorul Dorel Badiu.