19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campionii de la Oţelul se mută în Turcia
Roş-alb-albaştrii au susţinut ieri la prânz ultimul amical din cel de-al treilea cantonament efectuat în Spania, la Oliva Nova. Adversară le-a fost formaţia spaniolă CF Orihuela, locul II Segunda B (Liga a III-a), o echipă foarte arţăgoasă care s-a bătut cu toate forţele şi mijloacele din dotare să obţină un rezultat de prestigiu. Prima repriză a fost surprinzător echilibrată, cu câte o ocazie mare la ambele porţi. Paraschiv, revenit miraculos după accidentarea suferită, a scăpat singur cu portarul advers dar nu l-a putut învinge. Din păcate, accidentările se cam ţin scai în tabăra Oţelului, fundaşul central Benga fiind obligat să părăsească terenul din cauza unei accidentări, care la prima vedere pare una serioasă. Până la urmă, experienţa şi valoarea superioară şi-a spus cuvântul, oţelarii au învins la limită, scor final: 1-0. Unicul gol a fost izbutit în penultimul minut de joc de Stromajer, după o acţiune purtată de Neagu. De remarcat, că banderola de căpitan a fost purtată în premieră de Filip, iar portarul lituanian Tadas Simaitis şi-a făcut debutul cu acest prilej în tricoul Oţelului. Antrenorul Dorinel Munteanu a utilizat formula: Brăneţ (Simaitis) - Râpă (Cojoc), Sârghi, Benga (Costin), Ljubinkovic (Ilie) - Filip, Neagu, Viglianti (Iorga) - Antal (V. Munteanu), Paraschiv (Pena), Buş (Stromajer). Astăzi se va încheia stagiul de pregătire din Spania dar, pe ultima sută de metri s-a decis ca delegaţia gălăţeană să se mute cu arme şi bagaje la Belek (Turcia), unde se vor perfecta alte 3-4 amicale cu adversare puternice.