28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Liga I la baschet masculin a programat jocurile ultimei etape din prima jumătate a sezonului. O partidă interesantă şi viu disputată s-a desfăşurat pe Litoral între BC Farul 2 Constanţa şi CSU Galaţi. Echipa condusă de Aurel Pricop a intrat la pauza mare cu un avantaj de cinci puncte, constănţenii au revenit puternic în sfertul trei şi au preluat conducerea pe tabela de marcaj. Studenţii gălăţeni nu au cedat şi au întors soarta meciului în ultimele 10 minute. Rezultat final: BC Farul 2 Constanţa - CSU Galaţi 68-70 (17-17, 17-22, 19-11, 15-20). Din tabăra gălăţeană s-au remarcat: Bălănică 12 puncte, Pricop 12 (2x3) puncte, Neguroiu 11 puncte, un junior cu dublă legitimare de la LPS Focşani, Olaru 10 (1x3) puncte. Cu cinci victorii din şase partide disputate, CSU a încheiat turul în fotoliul de lider. Cealaltă echipă gălăţeană, Phoenix a evoluat la Iaşi cu Politehnica. Mult mai experimentaţi ieşenii au obţinut o victorie lejeră, scor final 117-54. Returul va începe în acest weekend, când ambele echipe din oraşul de la Dunăre vor evolua în deplasare astfel: CSU la Iaşi cu Politehnica, respectiv Phoenix în Capitală cu BC Time.