25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Galaţi au pierdut dramatic la Tg.Mureş

Liga Naţională de Baschet Masculin s-a reluat la sfârşitul săptămânii trecute după o întrerupere cauzată de meciurile Naţionalei României. CSM Galaţi a jucat pentru grupa 11-18 în deplasare cu CSM Tg.Mureş. Partida a fost pe muchie de cuţit şi a avut multe răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Mureşenii au început cu motoarele turate la maxim şi au condus cu 11 puncte la pauză. CSM Galaţi a început cursa de urmărire şi a redus ecartul. Băieţii lui Florin Nini au trecut în avantaj în ultimul sfert, finalul a fost incadescent, gazdele nu au renunţat şi şi-au apropiat victoria cu şapte secunde înainte de final. Sârbul Mitrovic, principalul marcator din tabăra gălăţeană a irosit în ultima secundă o aruncare de trei puncte care ar fi putut schimba învingătoarea.
Rezultat final: CSM Tg.Mureş - CSM Galaţi 94-92 (20-16, 31-24, 21-25, 22-27). Echipa gălăţeană a folosit lotul: Prijovic 15 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, o intercepţie; Petică (3 p, 3, 1, 1); Mitrovic (20 p, 1, 11, 0); Calenic (8 p, 2, 2, 0); Gibbs Jr. (12 p, 0, 2, 0); Stan (5 p, 1, 0, 0), Armuş  (17 p, 5, 2, 2); Ciotlăuş (6 p, 4, 1, 2); Nikolic (6 p, 2, 3, 0). Nu au jucat Azaria, Gherman şi Duică. După prima înfrângere din faza a doua a campionatului, CSM Galaţi se menţine pe primul loc cu 17 puncte şi va juca în etapa viitoare, pe 11 martie, în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 17.00, cu CSM Petrolul Ploieşti, ocupanta locului 3 cu 16 puncte.