20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Galaţi au învins la Constanţa în over-time

Liga Naţională de Baschet Masculin Mozzart Bet a programat în weekend partidele celei de-a treia etape din cele două Conferinţe. În cadrul Conferinţei B, CSM Galaţi s-a deplasat la Constanţa unde a întâlnit pe CSM ABC Athletic, echipă aflată abia la primul meci din acest sezon.
Băieţii pregătiţi de Florin Nini au intrat foarte concentraţi şi motivaţi pe teren, au controlat primul sfert pe care şi l-au adjudecat cu 28-20. Constănţenii au replicat prompt, au fost precişi în sfertul doi şi au intrat la vestiare cu un avantaj de o posesie. Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru echipa gălăţeană care a reuşit un sfert trei decisiv ce i-a adus +15 puncte pe tabela de marcaj. Partida a căpătat accente dramatice, gazdele nu s-au predat, au revenit spectaculos în sfertul patru, după ce Dyson a ratat două libere şi echipa noastră a pierdut ultima posesie din timpul regulamentar şi s-a ajuns în over time. La al doilea joc cu prelungiri în acest sezon, CSM Galaţi a avut mai mult noroc de această dată, Prijovic şi Mitrovic au avut mână sigură, reuşind câte o triplă şi a obţinut o victorie importantă. Rezultat final: CSM ABC Athletic Constanţa - CSM Galaţi 94-98 o.t. (20-28, 29-19, 10-25, 23-10, 12-16).
Echipa gălăţeană a folosit lotul: Harris-Dyson 15 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive, 6 intercepţii; Prijovic (26p, 5, 1, 2), Petică (18 p, 3, 1, 0), Mitrovic (18 p, 1, 7, 3), Calenic (3 p, 1, 1, 1), Strong (6 p, 2, 5, 0), Heyes (2 p, 0, 0, 1), Stan (10 p, 4, 0, 0), Ciotlăuş (0 p, 1, 0, 0). CSM Galaţi se află pe locul 2 cu 5 puncte în Conferinţa B şi va juca etapa viitoare acasă, pe 29 octombrie, cu CSM 2007 Focşani.