28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
A patra victorie pentru baschetbaliştii de la CSM Galaţi şi locul 2 în Conferinţa B

Liga Naţională de Baschet Masculin Mozzart Bet a programat în weekend partidele celei de-a 6-a etape. CSM Galaţi s-a deplasat în Capitală pentru confruntarea cu nou promovata ABC Laguna. Surprinzător, lanterna conferinţei B, fără victorie în acest sezon, a început mai bine meciul disputat la Arena de Baschet şi a intrat cu opt puncte avantaj, scor 36-28, la vestiare. Coach Florin Nini şi-a muştruluit serios elevii la pauză, aceştia au reacţionat prompt, lucrurile au intrat pe făgaşul normal, au controlat clar sferturile 3 şi 4 şi au obţinut o victorie scontată. La echipa gălăţeană a debutat pivotul sârb Mladen Armus, 25 ani, 208 cm, care a jucat ultima oară în NCAA, campionatul universitar Nord American, pentru Boise State Broncos, iar mediile lui sunt: 7,3 puncte marcate, 7,2 recuperări, 1,0 pase decisive. Rezultat final: ABC Laguna Bucureşti - CSM Galaţi 46-61 (19-16, 17-12, 5-19, 5-14). 5-ul de start folosit de antrenorul Florin Nini: Harris-Dyson 13 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive, 3 intercepţii; Prijovic (13 p, 7, 4, 2); Petică (5 p, 1, 1, 0); Mitrovic (13 p, 3, 2, 0); Calenic (5 p, 10, 0, 1). Au mai jucat: Strong (4 p, 1, 1, 0), Heyes (2 p, 2, 0, 1), Stan (0 p, 2, 0, 0), Ciotlăuş (4 p, 5, 0, 1), Armus (2 p, 2, 0, 2), Păduraru (0 p, 1, 0, 0), Azaria. Este cea de-a patra victorie sezonală, a doua la Bucureşti pentru CSM Galaţi, care ocupă locul 2 în conferiţa B. Până la sfârşitul anului, trupa lui Florin Nini va disputa cinci jocuri, unul în deplasare cu CSO Voluntari - 3 decembrie şi patru pe teren propriu: SCM OHNA Mozzart Bet Timişoara - 7 decembrie, Dinamo - 10 decembrie, Steaua - 17 decembrie, Athletic Constanţa - 28 decembrie.