19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
A doua înfrângere consecutivă pentru fetele de la CSU

La sfârşitul săptămânii trecute au fost programate jocurile celei de-a IV-a etape a Diviziei A 2 la volei feminin. CSU Galaţi a evoluat în deplasare cu CSM Focşani 2007. Partida din sala Polivalentă vrânceană s-a disputaT în condiţii speciale. Deşi a devenit deja o obişnuinţă ca meciurile ce au loc la Focşani să se desfăşoare fără niciun arbitru de linie, această situaţie nu este normală şi ar trebui ca cineva competent din cadrul Federaţiei Române de Volei să ia nişte măsuri. Tradiţia a fost respectată şi cele două echipe au oferit un joc atractiv, cu faze spectaculoase şi răsturnări de scor. În cele din urmă, Focşaniul s-a impus şi a obţinut cele trei puncte. „Un meci foarte greu pentru noi, s-a jucat spectaculos, partida a durat 99 minute. Am condus cu 1-0 la seturi şi am fost gata gata să revenim în setul trei pe care l-am pierdut la limită. Din păcate, ne confruntăm cu probleme de lot, când reuşim să aducem preluarea bună, nu are cine să pună mingea jos în atac. Asta e situaţia momentan, va trebuie să mai aducem 1-2 jucătoare până la începerea returului care să ne ajute. Aş vrea s-o remarc totuşi pe Violeta Stan (elevă în clasa a IX-a), o jucătoare de mare perspectivă ”, ne-a declarat antrenoarea Ileana Berdilă. Rezultat final: CSM Focşani 2007 - CSU Galaţi 3-1 (-23, 19, 23, 15). Echipa gălăţeană a folosit formula: Irina Todaşcă, Bianca Rusu, Andreea Niculcea, Mirela Bobaru, Roxana Petre, Ioana Stoica, Mihaela Brazdeş (Violeta Stan) - libero. CSU se situează pe locul III cu şase puncte şi va juca în ultima etapă din tur, programată pe 30 noiembrie, pe teren propriu (sala Siderurgistul) cu CET Govora CNMB Rm. Vâlcea.